Jona Friedri (Veglife.cz): I z veganských dortíků se dá pěkně ztloustnout :D

41271198_299592320863008_2989940193715445740_n.jpg

Po týdnu opět rozhovor a - jaká náhoda - opět s vegankou :) Tentokrát jsme ale vyzpovídali ženu - mladou slečnu Jonu Friedri, autorku veganského blogu Veglife.cz, milovnici vaření a oříškových másel. Co myslíte, má Jona smysl pro humor? Vyzkoušíme si ji pro začátek na jednom otřepaném vtípku..

1. Dobrý den, Jono. Znáte ten vtip? Na koncertě omdlí člověk a lidé volají: „Proboha, je tu někde lékař?“ Z davu vystoupí mladík a důležitě pronese: „JÁ JSEM VEGAN!“

:D Ne, ten neznám, dobrý den.

2. Co si myslíte o uvedeném druhu „humoru“, resp. proč se podle Vás stávají vegani často terčem různých vtípků? Přiznám se, že i já jsem se již setkala s dost radikálními názory typu, že vegan s neveganem nevyjde, nemá se o čem bavit, nemůže žít atd.. Souhlasíte s tím nebo ne? Co Vaše rodina, okolí, přátelé – všichni jsou vegani?

Myslím si, že je to naprosto přirozené a není to tak jen u veganů, terčem vtípků se stává kde kdo - obzvlášť, když spadá do nějaké skupiny nebo dělá něco jinak než ostatní. Mě osobně řada těchhle vtipů dost baví :-)

Nicméně to, jak kdo s kým vychází, není o veganství, je to vždycky o lidech. Chápu, že pokud budu někomu horem dolem cpát, že to, jak jí, nebo co dělá, jaké produkty si kupuje atd., je špatně, tak spolu těžko vyjdeme. Kolem mě není skoro žádný vegan, pár kamarádů, občas někdo v rodině vegetarián, ale vegany v rodině nemáme… Ani můj přítel není vegan! Základ toho, abychom spolu vycházeli je respektovat navzájem jeden druhého. Oni respektují moji volbu a já zase tu jejich. Samozřejmě bych byla ráda, kdyby všichni kolem mě byli vegani, ale to se asi jen tak nestane. Na druhou stranu, když vařím já, jí vegansky celá rodina a často se kvůli mně upravují jídla pro všechny. Rodiče, rodina obecně, ani přítel nemají problém vařit vegansky a všichni vaří skvěle, takže hlady rozhodně nikdo netrpí :)

3. Můžete nám prozradit i něco o sobě - kolik Vám je let, odkud jste, co přimělo k veganství právě Vás? Je něco, co Vám tento životní styl dává a naopak bere?

Jasně, je mi 26 a jsem Pražačka jak poleno :D K veganství jsem se dostala úplnou náhodou! Dříve jsem byla hrozně přesvědčená, že vegani jsou extrémisti a rozhodně jsem neměla v plánu se do téhle skupiny zařadit. Změna přišla, když jsem pracovala jsem ve Walesu v hotelu - jednak mi vadilo, kolik masa se v restauraci vyhazuje, a jednak mě nutili místní k zamyšlení – nosili totiž ráno ulovené ryby a domácí maso a prodávali ho do kuchyně za hrozně směšné částky, jako třeba 10 liber za 30 ráno ulovených ryb. Tak jsem začala přemýšlet, jakou cenu má vlastně život, byť zvířecí a došla jsem k názoru, že nevyčíslitelnou. A tak jsem se rozhodla stát vegetariánkou :) Odpoledne, když jsem měla chvíli, jsem si sedla k počítači, abych zjistila, jak maso adekvátně nahradit a místo toho jsem zjistila, jak celý živočišný průmysl funguje, že mléko a vajíčka taky nejsou žádná paráda,.. no a zkrátka, po půl dni vegetariánství jsem se stala veganem :D

Tento směr mi toho dává opravdu hodně: v první řadě čisté svědomí, motivaci dělat ještě o chlup víc než ostatní, dal mi seznámení se spoustou strašně zajímavých lidí, spoustu příležitostí... je toho fakt hromada. No a jestli mi něco bere? Jasně, tak třeba moje oblíbená jídla :D To, že musím detailně sledovat složení každého jídla, kosmetiky, pátrat, která firma patří pod jakou, jestli testuje na zvířatech… je toho spousta, ale stojí mi to za to.

4. Léto je sice už za námi, téma hubnutí je ale pro většinou lidí žhavé celoročně :-) Mnozí lidé určitě vnímají veganství právě jako cestu, jak shodit přebytečná kila – z veganských dortíků a krémových omáček lze ale určitě také pěkně ztloustnout :) Nebo se pletu? Jaká je Vaše zkušenost?

Rozhodně jde :D Veganství není dieta, a už vůbec ne redukční. Ano, spousta lidí sice přechodem na veganství zhubne, ale to je spíš tím, že se začnou konečně zajímat o to, co jí, dávají si pozor, na skladbu jídelníčku, jí mnohem víc zeleniny a ovoce… Já osobně jsem při přechodu na veganství určitě nezhubla ze stravy, ale proto, že jsem měla konečně energii se sebou něco dělat.

Po pár letech a jednom úrazu to šlo ale zase z kopce a po všemožných fastfoodech a instantních jídlech, dortíčcích apod. (ano, to máme taky), se chci zase vrátit do formy. Začala jsem běhat a zase si dávám pozor na to, co jím, rozhodně se ale neomezuju – naopak. Jím teď mnohem víc, jen pořádné jídlo.

5. Navazující otázka – co Vy a naše oříšková másla? Předpokládám, že jako vegan máte velkou spotřebu :) Patříte k lidem, kteří zdlabou na posezení půl kyblíku nebo si příjem tuků a dalších makroživin striktně hlídáte?

Teď jsem zrovna v období, kdy se hlídám, ale jak kdy. Pokud bych měla mlsat, tak oříškové máslo bude první věc, na kterou se vrhnu. Musím být hodně opatrná s arašídovým máslem, po tom mi bývá strašně těžko, ale třeba Trio máslo od vás jsem splácala v podstatě na posezení, chutnalo jak Raffaelo, nešlo odolat :D

6. Vaříte ráda? Prozradíte nám, jaký veganský recept byste uvařila, kdybyste chtěla někoho opravdu ohromit? Můžete klidně poradit i tříchodové menu :)

Vaření miluju, vařit a péct mě bavilo už odmalička. Snažím se jít cestou jednoduchých, rychlých a levných receptů. Pokud bych někomu chtěla udělat radost a fakt se s večeří trochu předvést, připravila bych rajčatovou a žampionovou bruschettu, hráškovou polévku s mátou, pořádný burger a dezert - asi RAW brownies. 

 7. Podle jistých zdrojů je veganství jeden z největších gastronomických trendů letošního roku! Čeho by se měl vyvarovat člověk, který se chce stát veganem, ale o správné výživě téměř nic neví? Poskytujete třeba i poradenství? Baví Vás pomáhat v tomto ostatním?

Poradenství jako takové neposkytuji, mám sice potřebné vzdělání, abych mohla dělat výživového poradce, ale skládat jídelníčky mě moc nebaví. Rozhodně ale nemám problém komukoliv poradit, když mi napíše. Obecnější témata se snažím rozebírat na blogu, kde nejsou jen recepty a recenze na kosmetiku, ale i články – třeba o tom, jak se v kosmetice vyznat, co veganství vlastně je, články o superpotravinách,.. Obecně bych ale poradila přechod na veganství neuspěchat a nepodcenit. Pokud má být změna trvalá, je jednodušší se do toho nevrhnout po hlavě, tak jsem to udělala já – to doporučit nemůžu :D Nastudujte si, co a jak jíst, a když už do toho jdete, udělejte to zdravě, ať vám nic nechybí, a co já vždycky zdůrazňuju, dobírejte vitamín B12! V rostlinné stravě je ho opravdu nedostatek a následky jsou hodně nepříjemné..

8. Je ještě něco, co byste ráda vzkázala našim zákazníkům, čtenářům a všem milovníkům dobrého jídla?

Určitě budu ráda, když se mrknete na můj blog www.veglife.cz, a pokud máte jakýkoliv dotaz, nebo byste prostě jen rádi pokecali, ozvěte se :)

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů :-)

Nápodobně, krásný den :-)


Líbil se Vám rozhovor? Souhlasíte s něčím? Nebo ne? Napište nám! Rádi si popovídáme i s Vámi :)

nutspread@nutspread.czZajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás