10 snadných tipů, jak dostat chutě a váhu pod kontrolu

Závislá na sladkostech.jpg

Chcete se naučit jíst intuitivně? Nemusíte počítat kalorie, zadávat každé sousto do kalkulačky ani se dávat na veganskou nebo raw dietu. Stačí naslouchat svému tělu a dodržovat několik jednoduchých opatření v tomto článku - uvidíte, že se to naučíte i Vy :-)


1.  K jídlu si sedněte

Ano, zní jako banalita. Ale děláte to?! Vždycky se říkalo, že je čas k dílu a čas k jídlu – proč se tedy nevrátit zpět „na stromy“ a nezačít jíst trošku kulturně a důstojně? Jezením ve stoje z ledničky či pánve spolykáte zbytečně spoustu nesmyslů a za chvíli budete přemýšlet, co že jste to vůbec jedli.  

 

2. Když jíte, jezte

Ano, když jíte, tak jezte – věnujte se pouze svému talíři a ničemu jinému. Stejně jako jezení pizzy v metru za pochodu, tak ani hltání čehokoliv při sjíždění facebooku nebo sledování videí na youtube nemůžeme doporučit - způsobí, že si jídlo vůbec nevychutnáte a zbytečně se přejíte.

 

3. Jezte, když jíte

Že je to totéž, jako bod 2? Není – zde jde o to, abyste jedli v čase, který si k tomu vyhradíte – ale ne každou chvíli a ne celý den :) Snězte si v klidu oběd, ale potom ukliďte stůl a nic dalšího neuzobávejte. Nechte tělo trávit, necpěte mu ještě 10 minut poté zbytky při mytí nádobí ani se nevrhejte do spíže na nějakou sladkou tečku  :-)

 

4. Začněte tím zdravějším

Dorazili jste z práce hladoví a máte chuť vyjíst lednici? Začněte jídlem, které je pokud možno zdravé a výživné – tedy místo snickersky si nejdříve dejte polévku a salát, potom třeba jogurt nebo chléb se sýrem – a jestli Vás ani pak na tu tyčinku nepřejde chuť, tak si ji tedy dejte :-) Nevrhejte se ale na „junk food“ jako první. Stejně tak v restauraci, pokud už šilháte hlady při čekání na jídlo, raději si preventivně objednejte salát než abyste ještě před obědem vyjedli košík baget :)

5. Nejezte, co Vám nechutná

To, že celý Instagram miluje batáty, avokádo a umělou marmeládu, neznamená, že to musíte jíst také :) Na trhu je dnes obrovský výběr potravin a když Vám nezachutná něco, co je v nějakém článku označeno za zdravou a úžasnou superpotravinu, nenuťte se do toho. Stejně tak si nenechte namluvit, že jediná vhodná dieta je veganství, paleo dieta, bezlepková, raw dieta a podobně.

 

6. Ale novým potravinám dávejte šanci :)

Na druhou stranu, pokud máte chuťové buňky navyklé na špagety s kečupem a koblihy s polevou, těžko má nějaká skutečná potravina šanci Vás zaujmout. Tohle ale musíte změnit! Pokud Vám nesedne studený okurkový salát, vyzkoušejte jinou zeleninu – co třeba grilované žampiony, cukety a papriky? Co brokolice v páře se sýrem? Dejte si závazek, že každý týden zkusíte minimálně tři nové potraviny – a než je definitivně zavrhnete, vyzkoušíte je aspoň ve 3 různých úpravách :)

 

7. Omezte většinu dochucovadel

Glutamáty, umělá sladidla, kečupy, ochucovací kapky, nekvalitní sojové omáčky, jídla přeslazená a přesolená – to vše spouští v mozku chemické reakce a nutí Vás jíst víc a víc, i když jste už dávno sytí. Vyhněte se tomu! Není sice nutné jíst jenom vařené maso bez soli, ale čím více si zvyknete na přirozenou chuť potravin, tím lépe. Dobře připravená zelenina vážně nepotřebuje zalít tunou kečupu a šlehačky, máslo z kvalitních ořechů – Nutspread – zase nepotřebuje dochutit dávkou cukru a sladidel. Rozumíme si, že :)?

8. Zbytky klidně nechte na talíři

Také máte z dětství zakořeněnou hlášku „A dokud to nesníš, nevstaneš od stolu“? V tom případě na ni klidně zapomeňte, dnes už to neplatí :) Pokud Vám žaludek dává signál, že má dost, je nejvyšší čas přestat jíst. Nač se zbytečně přecpávat? Zbytky si můžete ohřát k večeři nebo zítra, v případě restaurace si je můžete nechat zabalit s sebou. Vážně Vám nic neuteče :-)

 

9. Nechoďte s davem

Všichni dojedli po obědě – a najednou někoho napadne dát si dezert. A vy, přestože jste úplně plní a ani na něj vlastně nemáte chuť, si jej poručíte také. Proč? Nebuďte ovce, naslouchejte signálům svého těla a nenechte se strhnout přejídací atmosférou :)

10. Není žádné před dietou a po dietě

Ano, to je to nejdůležitější – zapomeňte na střídání období hladovky a drilu s obdobím, kdy si nic neodepřete a nekontrolovaně se přejídáte vším, co Vám přijde pod ruku. Ani o Vánocích, Velikonocích, svatbách nebo návštěvách se nemusíte cpát, nabírat a pak opět hubnout – stačí jíst tak, aby Vám bylo příjemně. Všechno to jídlo tu bude i zítra – a Vy přece ani zítra nebudete na dietě :)

 

Líbil se Vám článek? Ještě více tipů, receptů a rad najdete v mé knize Závislá na čokoládě!


 


Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás