Petra Kubátová: Od doby, co hubnu, pořád jenom jím!

_DSC4052.jpg

„Člověk by řekl, že po takovém množství Kešu másla musím přece přibírat. A světe div se – já dokonce hubnu!“

Touto větou nás zákaznice Peťa hodně zaujala – a protože zajímavých příběhů není nikdy dost, slovo dalo slovo a rozhovor byl na světě. Jak je možné, že se z ženy vážící metrák stala milovnice pohybu, zdravého jídla a oříškových másel Nutspread? Kdo jí pomohl v začátcích, jak se naučila vnímat jídlo jako "kámoše" a co si myslí o populárních "cheat days"? Rozhovor, který si možná právě teď v lednu potřebuje přečíst spousta z Vás a který obsahuje taky jednu velkou pravdu - pokud skutečně chcete, ZAČNĚTE HNED!

Dobrý den, Peťo, děkujeme, že jste si udělala čas na rozhovor s námi. Jak jsem naznačila už v úvodní větě – Vy hubnete a hubnete :D Prozradíte našim čtenářům, kolik už jste dokázala shodit?

Dobrý den, já děkuji Vám za zájem! No, celkem mám už dole plus mínus 40kg! Můj cíl už není hubnout ale udržovat, jenže s dvouma dětma, co se nikdy nezastaví, to jde někdy vážně samo dolů. Rozhovorů na téma hubnutí, přibírání, anorexie atd. už máme na webu hodně a vyplývá z nich jedna podstatná věc - nikdy bychom neměli odsuzovat člověka s jakoukoliv váhou, když nevíme, co má za sebou. Když se zeptám Vás – myslíte si, že si lidé za kila navíc mohou sami? Jak se vlastně u Vás stalo, že jste přibrala, co bylo Vaší slabinou? Byly to hromady hranolků a sladkostí, noční přejídání a mlsání, nepravidelnost v jídle nebo třeba právě stres, těhotenství, nemoc?

Já si myslím, že je to 50 na 50… někdo zahání smutek/samotu/vztek prostě jakoukoliv emoci jídlem - já to také dělala. Někdo je vážně nemocný, tudíž za to nemůže, jak píšete, nikdy nesoudím člověka podle obalu :-) 

Jinak konkrétně u mě to byla kombinace všeho dohromady :D nulový pohyb, sladké, přesolené, přepálené jídlo, nálety  na lednici, alkohol, kouření, těhotenství (u obou dětí +25kg) a s tím spojené problémy s vysokým tlakem, příšerné stravovací návyky.. prostě jsem se o svoje zdraví a tělo nestarala.

Zhubnout chce spousta lidí, odhodlání a vůle ale řadě z nich chybí. Co stálo na začátku té Vaší cesty, co bylo zlomem, který Vás motivoval něco se sebou udělat? 

Já jsem strašně tvrdohlavý člověk, takže jsem si na vše musela přijít sama. Nicméně poslední kapkou byl moment, kdy jsem chtěla skákat se synem panáka a ono to nešlo. Fakt to nešlo. Já se tak styděla! A samozřejmě ještě sázka s partnerem :) jako správný Beran totiž musím vždycky vyhrát (tentokrát vlastně sama nad sebou). Sám partner mi nikdy neřekl ani půl slova o mé postavě či váze ale nebudu lhát - chtěla jsem být zase ta zdravá a hubená holka, do které se zamiloval :)

Spousta lidí se při touze po hubnutí vrhá do různých extrémů – nejí vůbec, stanou se vegany, jedí ketostravu, prášky a koktejly, drží dietu podle krevních skupin atd. Také máte za sebou nějaké podobně bláznivé období?

Já zkoušela „tukožroutskou“ polévku. První dva dny dobrý, ale třetí jsem prostě jedla zase jídlo z hospod a restaurací.. na tom samo o sobě není nic špatného, ale takhle jsem jela každý den/celý den, do toho sedavé zaměstnání a výsledek vidíte na fotkách - obézní, nešťastná, nespokojená.

Zato teď se zdá, že jste už na správné cestě! Prozradíte našim čtenářům ve zkratce, jak se aktuálně stravujete a hýbete?

Já doufám, že jsem :) ale cesta je ještě dlouhá. Stravování jsem musela přizpůsobit rodinnému chaosu. Takže jídla vařím rychlá, ale nutričně vyvážená, abych neloudila po půl hodině ve skříni a zároveň měla energii fungovat. Jídla mají více bílkovin a po snídani mám spešl rituál, a to dvě lžičky kešu másla od Vás pro lepší den :) vlastně i po obědě a večeři :D! Jak by řekl můj partner - od tý doby, co jím zdravě, mě vidí furt jenom jíst :D Co se týče pohybu, mám každý den cca 10-15 tisíc kroků - to je moje psychická terapie. Teď jsem nove přišla na chuť jumpingu a plavání, takže to se snažím alespoň 3x týdně. No a občas si jen zacvičím doma, když děti spí.. a občas taky nedělám vůbec nic :D

Zhubla jste z velké váhy a řadu lidí v tomto případě napadne - jak na takový úbytek reaguje kůže?

Tak samozřejmě to není ještě ono, navíc mám strie po 2 porodech - on ten proces "modelování" těla je těžší než hubnutí samotné. Přikládám teda ještě fotku v prádle - já se moc v prádle nefotím, ale tohle je prostě realita a třeba to někoho bude zajímat :)

Mezi lidmi, kteří se snaží zhubnout, jsou dost populární takzvané „cheat days“, tedy dny, kdy si „dovolí zhřešit“ – což bohužel často dopadne tak, že se přejí, až je jim špatně. Já osobně tohle nepodporuji a nechápu, nicméně chci se zeptat, zda s nimi Vy máte zkušenost a jestli je praktikujete a využíváte? 

Já se naučila jíst tak, abych nemusela mít cheatdays a pak výčitky co jsem všechno sežrala :D vždyť jídlo není problém, jen o tom, co sním, stačí přemýšlet! Pokud chci „hřešit“ dám si to-nemám výčitky. Vždycky se ale rozmyslím, jestli vážně chci to jídlo nebo jsem jen naštvaná atd atd..

Jak jsem pochopila, Vaší velkou láskou je momentálně Kešu máslo Nutspread :) Jak jste se vůbec dostala k naším oříškovým krémům?

K Vašim krémům mne přivedla Monča Mlejnková, ta mi pomohla i s mojí cestou hubnutí a nového smýšlení o jídle a o mně samé. Jsem za ni nesmírně vděčná. Celý její přístup byl tak moc přátelský a zároveň profesionální, že jsem ani jeden den neměla pocit, že to nezvládnu. Vždycky mě nakopla, poradila, nesoudila a hlavně dělala vše ráda a s láskou. Za to jí moc děkuji! 

Mám velkou radost, že Vám naše čistá ořechová másla chutnají. Můžete prozradit, na co vše je používáte - dáváte si je spíš na lžičku nebo máte i nějaký oblíbený recept? Která Vám ještě nejvíc chutnají, když pomineme Kešu :)?

Já jsem lžičkový typ :D Nejlepší jsou fakt totiž na lžičce a to ne na jedné: D ale občas je zařadím i do snídaní, např do tvarohu s ovocem či s bílým jogurtem. Ale lžička je u mě top :D

Jinak Kešu máslo Nutspread je láska, to je bez debat! Dále je můj favorit Nutspread Makový Škubánek, to je taková slast! A co mě překvapilo, bylo Mandlové máslo s perníkem Nutspread. Já jsem na ty sladší krémy, takže první lžička byla na mě až moc výrazná chuť koření a mandlí. Ovšem druhá lžička byla lepší a na třetí jsem měla jasno-vyyyborný :)!

Z laického pohledu by člověk řekl: Ořechy = tuk, tučné = nezdravé. A určitě mezi řadou lidí tento názor dodnes panuje. Také jste dříve měla tento pocit nebo strach z tuků? A jak jste se ho dokázala zbavit?

Strach z tuků? Raději si dám 10 lžiček másla, kde jsou jen ořechy, než tabulku čokolády, která obsahuje takových blbostí a mému tělu jen přitíží, zkazí pleť, zhorší trávení a vlastně mi nic nedá…  Dříve jsem byla nutriční barbar, takže jsem snědla vše, co jsem našla a teď jím denně Vaše másla a vážím o 40 kg méně. Takže ne, strach z tuků nemám :) A tělo je potřebuje, tak proč neujíždět zrovna na máslech :)

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě - a když vidím Vaše starší fotky, mám pocit, že jste úplně jiný člověk :) Prozradíte našim klientům, jaká největší „změna v hlavě“ se u Vás odehrála? 

Největší změna? Přemýšlím nad jídlem jako nad „kámošem“! Prostě jím, abych byla zdravá a měla z toho jídla dobrý pocit a radost… Na co jíst jídlo, ze kterého mi je těžko, špatně a ještě si pak vyčítat, že „prasím“? To je přece hloupost :)

Blíží se nám Vánoce (pozn. rozhovor vznikal ještě před Vánoci) – pro spoustu lidí „svátky jídla“. Někdo se přejídá od Mikuláše do Silvestra, někdo naopak striktně peče „dietní cukroví“ a připravuje rybu bez tuku a salát s jogurtem :D Jak vnímáte nadcházející období Vy? Těšíte se, je to pro Vás stres, je to jiné než předchozí roky?

Já jsem takový vánoční grinch :D ale díky dětem se na Vánoce těším! Letos bude menu dost složité: dětem udělám vážně lehčí menu (losos v troubě a salát s jogurtem) a pro mne s partnerem klasiku. Vinná klobása a salát s majolkou :D Neříkám ale, že si nedám i ten „dětský“. Dám si dva kopečky, od každého jeden :) a když potkám chlebíčky, dám si i ty. Nevidím důvod si nedat - vždyť jinak se můj jídelníček nijak nezmění, tudíž nepřiberu 20 kg za dva dny :D Pohyb mám také stále stejně nastavený, takže letos „NOU STRES“!

Vánoční update :) Nedalo mi to a před Vánoci jsem se zvážila a 1. 1. také. Mám nahoře cca 1 kg, tuším, že je to voda - víno, prosecco + teda špatný spánek kvůli nemoci dětí. Jinak jsem jedla vše, na co byla chuť, ale jen v rozumné míře a moc jsem si to užila :) Teď už se moc těším, až začnu makat, abych na léto konečně byla ve formě, jakou bych si přála :)

Na Vánoce navazují oblíbená novoroční předsevzetí – často spojená právě s hubnutím, váhou a jídlem. Dáváte si letos také nějaké?

Já si předsevzetí raději nedávám  :D vždycky si něco naplánuji a končí to úplně jinak (člověk míní, děti mění :D ) Ale chtěla bych zkusit vyrýsovat buchty na břiše alespoň jednou v životě, tak uvidíme…

Závěrem: Je ještě něco, co byste chtěla vzkázat našim čtenářům a zákazníkům, resp. hlavně zákaznicím nebo všem ženám, které chtějí zhubnout :)?

Holky, všechno jde! Že to nejde tak rychle, tak jak chcete, neznamená, že to nejde vůbec! Pokud vážně chcete, začněte hned! Nečekejte na pondělí, na Nový rok… vemte sluchátka - dejte si procházku. Minimálně Vás to nabije energií a mozek se vyčistí! PS: Odměna v podobě Kešu másla Nutspread za to stojí, vždycky:D Zdravým tělům zdar!

Cestu Peti můžete sledovat na Instagramu ZDE.

Povánoční PS: Ještě jednou bych chtěla za vše poděkovat mé úžasné Monče, že mi dala nový život a lásku k sobě samé a také svému partnerovi, který mi zachránil Vánoce nejlepším dárkem v podobě 2 kg Kešu másla od Vás :)

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a zdraví :)


Líbil se Vám rozhovor? Rádi si popovídáme i s Vámi! Napište nám na nutspread@nutspread.cz a určitě se domluvíme :-)

Potřebujete pomoci s výživou? Obraťte se na nás:)

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás