Jiří Procházka: Do Miami pojedu vyhrát!

Milí zákazníci,

zdá se vám, že ztrácíte motivaci a chuť na sobě pracovat? Nemůžete se donutit jíst zdravě a hledáte výmluvy, proč místo cvičení zůstat doma na gauči? Třeba vás "nakopne" náš rozhovor s Jiřím Procházkou, mistrem České republiky v kulturistice a partnerem Oříškových krémů Nutspread! Jirkovy odpovědi jsou opravdu upřímné a možná vás mile překvapí. A zjistíte, že bez dřiny to sice nepůjde, se spoustou zdravých tuků ale ano :-)

1. Jirko, povězte nám nejdřív něco o sobě. Kolik Vám je, odkud jste a jak jste se vlastně ke kulturistice, sportu a zdravému životnímu stylu dostal?

Ahoj, zdravím vás. Moje jméno je Jiří Procházka a je mi čerstvě 24 let. Pocházím z Bruntálu, jsem kulturista a fitness model. K tomuhle sportu a vůbec životnímu stylu jsem se dostal díky holce. Ona byla modelka a já hubený kluk. Cítil jsem se vedle ní jako takový "chudáček", a proto jsem ze sebe chtěl udělat pořádného chlapa. Po roce jsem se s ní sice rozešel, ale láska ke sportu mi zůstala. 

2. Aktuálně se chystáte na podzimní soutěže do Spojených států, je to tak? V jaké kategorii budete soutěžit a jak Vás zatím baví příprava? Věříte, že si pojedete pro první místo?

Ano, je to tak. V Americe budu soutěžit už potřetí (2014, 2015 a teď 2016). Je to úžasná země. Miluji Ameriku! Soutěžit budu na Floridě v Miami, kde jsem už byl také dvakrát.. Chystám se do kategorie Muscle Model ve federaci WBFF. 

A ano, nechci znít namyšlené, ale prostě tam jedu vyhrát! Nezajímá mě nic víc než Profesionální Titul WBFF.  Musím vyhrát, protože můj sen je žít v Americe a k tomu potřebuji vízum. A Američané si váží významných sportovců a je dost možné, že s profesionální licencí by pro mě bylo snazší ho dostat. Takže jak říkám - jedu vyhrát a udělám pro to všechno, co budu moci!

3. Kulturistika je hlavně o tvrdé práci – spousta lidí začne cvičit a po týdnu skončí. Kde berete pořád sílu a motivaci ke každodenní dřině v posilovně? Necítíte někdy únavu, vyhoření a chuť se vším seknout?

Ano, máte pravdu. Je to tvrdá disciplína, jste v režimu 24 hodin denně. Pro mě je to už taková "práce".. Platí mi to účty, jídlo atd.. (Poznámka - Jiří pracuje jako instruktor, výživový poradce a fitness model.) Takže s tím seknout ani nemohu :-). A ani si nedovedu představit, co jiného bych dělal, protože se to stalo takovou mou životní cestou. 

Ale jinak ano - někdy mám chuť všeho nechat, protože tento sport mi více bere, než dává. Ztratil jsem hodně lidí, které jsem měl rád, a to jenom kvůli svému životnímu stylu. Často si připadám osamělý - mám sice tisíce fanoušků, kteří mě obdivují nebo ke mně i vzhlíží a jsem jim vzorem, ale někdy se cítím hrozně sám.. Nemůžu pít (občas si dám, ale není to tak každý týden) - nejde to s tím dohromady. Nemohu si dát každý den jídla jako svíčková, řízky, .. :-) 

Když jsem v přípravě, cvičím i dvakrát denně, jsem strašně unavený a podrážděný, protože se nenajím a nemám na nic čas - a když ho mám, jsem rád, že odpočívám. Dieta je opravdu jedno z nejtěžších období.

A většina lidí samozřejmě začne se cvičením a brzo skončí – prostě nevidí výsledky okamžitě a neumí si odpustit jídla, která do zdravého jídelníčku nepatří.

4. Pokud jde o stravu, někdo říká, že ta ve Vašem sportu tvoří až 80% úspěchu. Jak je tomu u Vás – musíte se hodně hlídat? Baví Vás vařit, připravovat si zdravá jídla a vymýšlet recepty nebo berete jídlo spíš jen jako palivo?

To je pravda - jídelníček je to nejdůležitější! Vše ostatní je až druhořadé. Osobně se snažím jíst tak, jak mám. Ale občas zhřeším sladkým, protože miluju koláčky, tatranky, .. :) Ovšem v dietě si to fakt nedovolím – maximálně jednou do měsíce a to jen tehdy, když moje postava odpovídá tomu, jak by v daný moment měla vypadat.

Co se týká vaření, tak upřímně  - to je věc, kterou na cvičení nejvíc nenávidím :D Teď mimo sezónu si s jídlem moc nehraju, ale v dietě si s tím pohraju rád, protože i ten vzhled a chuť jídla v těžké dietě udělá dobře hlavně po psychické stránce.

5. Hodně závodních sportovců bojuje s neustálými výkyvy váhy – na soutěž se vysekají do neuvěřitelné formy, aby vzápětí přibrali neuvěřitelné množství tuku :-) Stalo se Vám to už taky? Umíte s tím bojovat?

No jestli bojuju.. Samozřejmě - na soutěži jsem měl 103 kg a teď mám 116 kg :-) Ano, někdo nabere tuk, ale v té závodní formě jste většinou zcela odvodněn.. Tudíž nemáte ve svalech ani v podkoží vodu - takže jak soutěž skončí, vy se napijete a začnete jíst zase trošku více, váha jde okamžitě nahoru. Samozřejmě naberete i nějaké množství tuku, ale není to čistě jenom tuk. Já osobně jsem přibral nějaké nové gramy ve svalech, trošku tuku a vodu. Mám o 13 kg více, ale stále jsem celkem "vyrýsovaný" - to znamená, že břišní svaly mi jdou vidět a mám pořád pruhovaná stehna a tricepsy, což někdo nemá ani na soutěži. Ale tohle se vše odvíjí právě od té stravy.

Poznámka - Takhle vypadá Jirkova aktuální forma se 116 kg:

6. Jídelníček je tedy očividně základ - sestavujete si ho sám nebo máte předepsanou dietu od trenéra? A co si myslíte o stylech stravování jako je paleo, veganství, raw dieta nebo warrior dieta? Máte s nimi zkušenost?

Jídelníček mám poskládaný od trenéra, ale když na to přijde, zvládnu vše sám. Co se týká těchto diet, znám je, ale nemám osobní zkušenosti. 

7. Jít si za svým a dodržovat nějakou disciplínu – to se u ostatních ne vždy setká s pochopením. Máte ve své rodině a okolí podporu nebo taky bojujete s pomluvami a řečmi typu „jedno pivo/chlebíček/zákusek tě nezabije“? :)

Tak když jsem bydlel ještě doma, tak mě maminka podporovala, co to šlo. Nemohla mi sice nakupovat doplňky atd., ale za to mi vždy uvařila, což bylo skvělé. Jinak samozřejmě – lidé, co se tomu nevěnují, tak řeknou „dej si chlebiček jeden ti nic neudělá..“ :))) atd. Přítelkyně to snad chápe - tedy doufám, zatím si nestěžovala :D

8. Dřív se kulturisti připravovali na tuně kuřat vařených ve vodě, nulový obsah tuků byl základ. Dnes je naštěstí jiná doba a tuků už se nikdo nebojí – i o Vás víme, že milujete oříšková másla :) Můžete prozradit, které máte nejradši a kolik jich sníte třeba za týden? A je nějaký Váš oblíbený recept, který byste doporučil našim zákazníkům?

Ano, zdravé tuky jsou základ a ty v "objemové – nabírací" fázi čerpám právě z vašich másel Nutspread. V dietě ovšem tuky vyřazuji. Ne hned ze začátku, ale později je omezuju úplně.

Osobně mám nejraději lískooříškové, kešu a burákové máslo. Ale měl jsem od vás všechny a po všech bych se mohl utlouct :-) Jinak do týdne sním cca 1 kyblík burákového másla :))) (Poznámka – 1 kyblík = 1 kg :-) ) 

A „recept“ vyloženě nemám, ale přidávám si burákové máslo do vloček, které zaleju troškou vroucí vody. Tím mi vznikne taková kaše, což mám rád :)

9. A teď naopak – jak si nejlíp od celé té dřiny odpočnete, co je pro vás největší relax a radost po náročném dni? Na facebooku jsem viděla, že máte štěňátko, takže přepokládám, že jsou to i nějaké procházky :-)?

Miluju, když mohu být s přítelkyní. Ležet u TV a koukat se na filmy. Nebo si s ní zajít do kina nebo na večeři. Prostě mám nejradši dny strávené s ní. Jinak ano, máme pejska Arnolda :)

10. Na závěr – to třeba neprozradíte, ale co je aktuálně váš největší sen? Otevřít si vlastní fitko, stát se mistrem světa, koupit si letadlo/vilu/ostrov, založit rodinu nebo něco úplně jiného..:)?

Můj největší sen? Asi domov, rodina, děti, žena. A potom až Profesionál ve WBFF a život v USA..

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)!!!

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás