Jiří Procházka: Opilé ženy fakt nemám rád...

328529076_122965947163279_189688109832559763_n.jpg

Měl našlápnuto k další úspěšné kulturistické sezóně - nakonec loni kvůli covidu bojoval o samotný život. Jiří Procházka to ovšem nevzdal a nyní se vrací "na prkna" - silnější a odhodlanější než kdy dřív. O čem sní a jak trénuje kulturista, který miluje kočky, nesnáší alkohol a nedá dopustit na arašídové máslo Nutspread? Čtěte v novém rozhovoru!

Dobrý den, Jirko, děkuji, že jste si udělal čas na rozhovor s námi. Léto je za dveřmi, spousta lidí „honí postavu do plavek“. Do čeho nebo kam honíte postavu vy :D?

Dobrý den, zdravím všechny čtenáře. No já myslím, že do plavek postavu mám celoročně, i když je fakt, že jsem neustále nespokojený s tím, jak vypadám, ale to už je taková nemoc lidí, co cvičí a u kulturistů obzvláště :D Každopádně postavu chystám na podzimní světové soutěže :)

Jen tak mimochodem, už jste byl dnes cvičit? Jste typ člověka, který cvičí raději ráno nebo večer? Dá se říct, jestli je něco z toho lepší nebo naopak náročnější?

Nene, dnes jsem ještě cvičit nebyl. Rozhovor Vám sepisuji ve volné chvíli v práci :)
Osobně chodím po práci tzn. po 17té hodině. Někdy se stane, že jdu i ráno před prací na 6:00, ale to je pro mě opravdu nemilé :D Každopádně, když jde člověk ráno před prací, tak ho to probere i mu to skvěle nakopne ten den, po práci už má pohodičku a v mém případě kulturisty je pak více času na jídlo haha :D. Ovšem dokopat se ráno to je problém, alespoň pro mě. 
Každopádně je jedno jestli člověk cvičí ráno, odpoledne, nebo večer. Důležité je zjistit, co člověku samotnému vyhovuje a najít si v tom systém.

Pro mě by bylo nejlepší chodit každé ráno, ale ráno nemůže člověk, co mi s tréninky pomáhá. Musel bych vstávat už tak ve 4, abych si dal snídani, anebo chodit nalačno. Takže z toho plyne, že je pro mě ideál ta 17h hned po práci. Posilovnu mám naštěstí 2 patra pod mou prací, tak je fajn, že nemusím někam přejíždět a hned po práci jdu cvičit :)

Vaše jméno je ve světě kulturistiky a fitness velmi známé, i s námi jste před časem už spolupracoval. Loni jste se ale potýkal s vážnými zdravotními problémy. Můžete prozradit našim čtenářům něco víc o tom, co Vás potkalo?

Ano, společně jsme spolupracovali tuším v roce 2015, kdy jsem získal titul Mistra České republiky a titul vicemistra z Miami v USA.  

Je to tak, minulý rok byl pro mě jeden z nejtěžších v mém životě. Po 2 letech skrz Covid pandemii jsem se chystal na světové soutěže, měl jsem skvěle nakročeno opět na hezkou sezonu. Ovšem osud tomu chtěl asi jinak. Jednoho dne jsem z ničeho nic nemohl pořádně dýchat, a tak jsem se nechal odvézt do Olomoucké Fakultní nemocnice. Na základě veškerých testů mi lékař řekl, že jsem měl štěstí, že jsem dorazil včas, protože jsem měl extrémně zahuštěnou krev - prý horší jak 80letý člověk - a přijít o 1 nebo 2 dny později, tak mi to mohlo ucpat cévy a mohl být se mnou amen. Diagnóza z úst lékaře zněla, že jsem prodělal silný Covid. Hustá krev mi zapříčinila opravdu vysoký tlak okolo 190, což pro mě znamenalo několikaměsíční docházení na ředění krve do fakultní nemocnice, braní léků na tlak a bohužel také okamžité ukončení přípravy a veškerých aktivit. To vše mi zapříčinilo řadu psychosomatických problémů - stále jsem měl v hlavě slova doktora, že jsem téměř umřel, a hlavně jsem věděl, že s vysokým tlakem nelze dělat profesionálně kulturistiku. Tenhle vnitřní stres mi stále spouštěl stavy na omdlení, neustálé závratě a točení hlavy. Každopádně lékař mě stále utěšoval tím, že nejsem první ani poslední, kdo tohle prodělal. Říkal, že se to podchytilo včas a chce to jen čas, než se to dá do pořádku.

Kulturistika je pro mě vším, dala mi život, jaký mám. Viděl jsem díky ní kus světa. Poznal a viděl jsem lidi, o kterých ostatní jen sní, aby je mohli vidět (např. Arnold Schwarzenegger), proto bylo tohle pro mě nejtěžší období mého života.

Nyní jste ale zpátky v plné síle a to je dobře! Z posledního rozhovoru si pamatuju, že máte ke stravě hodně striktní přístup a když už jste v přípravě, tak si opravdu nedovolíte zhřešit. Změnilo se v tomto ohledu u Vás něco nebo máte stále tak pevnou vůli a jedete na 100%?

No v plné síle… jak se to vezme. Krev by už měla být v pořádku, tlak se také stabilizoval. Ale psychosomatika se mě občas ještě drží. Občas mi projede hlavou nějaká špatná myšlenka, často se cítím ve stresu, pak se projeví třeba i ty závratě. Navíc po těch problémech se až moc neustále pozoruji, jestli mi něco není, takže trošku taková i nemoc :D

Jinak s přípravou máte pravdu, ve stravě jedu na 100% téměř celý rok. Samozřejmě jsou dny, kdy si třeba s přáteli zajdu na dobré jídlo (burger :)), jsem také jenom člověk. Ale jakmile jsem v přípravě, tak přepnu do „soutěžního modu“ a můžete vedle mě jíst cokoliv a bude mi to jedno :D

Hodně lidí říká, že nemá čas jíst zdravě, nemají čas si vařit atd. Není to náhodou jenom výmluva? Přece namazat rohlík paštikou nebo si dát mrkev a cottage zabere úplně stejně času :D Co myslíte? Míváte taky období, kdy stravu „flákáte“?

Samozřejmě, že je to výmluva, každý si udělá čas, když opravdu chce. Nikdo není tak zaneprázdněný, aby si nenachystal jídlo :)

Já si nemohu dovolit jídlo flákat. Řídím se pravidlem a teď promiňte ten výraz, že to, co OJEBU já, soupeř udělá precizně a pak mě porazí. Proto se snažím všechny aspekty dělat tak, abych nic NEOJEBAL :D hlavně pokud chce být člověk nejlepší, tak není prostor dělat věci jen napůl. Mimochodem - to neplatí jenom ve sportu :)

A jíte klasickou fitness stravu nebo experimentujete i s nějakými alternativami typu veganství nebo naopak paleodieta? V současnosti je hodně populární například přerušovaný půst, jaký máte na něj názor?

Osobně tohle neřeším, lidé neustále vymýšlí nové a nové věci :D Pro mě za mě ať se každý stravuje, jak uzná za vhodné, když v tom najde smysl a nějakým způsobem mu to vyhovuje. Každopádně přerušovaný půst pro mě jako kulturistu by byl kontraproduktivní a ani bych se do toho nepouštěl. Nijak to hanit nechci, ale taky bych to nedoporučoval. Tělo by mělo být pravidelně zásobeno živinami, aby správně fungovalo.

Jak víme, výživa je základ, pokud se člověk chce někam ve vašem sportu posunout. Jak odoláváte takovým těm běžným životním nástrahám - alkoholu, oslavám, ponocování, přejídání na dovolené, jídlu na benzíce/u McDonalds atd.?

Tak vše zmíněné jde naštěstí absolutně mimo mě :D McDonalds, tam si maximálně v létě dám párkrát zmrzlinu, když můžu a to je fakt velmi málo :D

Alkohol téměř nepiju, i když u mě doma najdete rozsáhlou sbírku Whiskey, jelikož to je jediný alkohol, který mám rád a vždy si odněkud ve světě dovezu nějakou domů. Ale i tu si dám opravdu jen příležitostně. Prostě alkohol a sport nejde moc dohromady a osobně nemám rád alkohol jako takový a opilé lidi - hlavně ženy. Za mě alkohol je opravdu svinstvo, neboť mění lidi, rozvrací rodiny.. no prostě nemám to rád :D

Když jdu někam na oslavu, tak už snad všichni ví, že jsem profesionální kulturista a nečekají ode mě nějaké přejídání nebo opíjení se :) Neříkám, že když je možnost a nejsem v přípravě, že si nedám přípitek a třeba kousek nějakého zákusku, ale to spíš jen abych neurazil. Každopádně vždy mám svoje krabičky :D

Jedna věc se u Vás nezměnila – stále milujete ořechová másla Nutspread :) Je to tak? Jak jste je vlastně kdysi objevil a které máte nyní nejraději? Řekněte našim zákazníkům z pohledu sportovce, proč jsou tuky dobré a proč je fajn se jich nebát :)!

Ano, tohle se nezměnilo :)! Co si tak vzpomínám, tak jsem kdysi objednával másla a koupil jsem 3 značky a Nutspread mi zachutnalo nejvíc. Od té doby jsem nekupoval jinou značku a pár měsíců na to jsme už spolupracovali. No ať už chce člověk hubnout nebo nabírat svalovou hmotu, vždy je důležité mít všechny makro živiny správně vyvážené a to jak sacharidy, bílkoviny, tak i tuky. 

Mimochodem zdravé tuky reguluji správnou hladinu cholesterolu v krvi a tudíž prospívají našemu srdci a chrání ho. Pomáhají nám s absorpcí vitamínů A, D, E a K, které jsou rozpustné právě v tucích. Pro sportovce jsou důležité, protože pomáhají udržet svaly, jsou skvělým zdrojem energie pro lidský organismus a pomáhají regeneraci. Každopádně to neznamená, že je budeme jíst po kilech každý den, neboť jsou stále kalorické, a proto je potřeba je jíst ve správném množství :) Já osobně mám ze všech másel stejně nejraději arašídové. No a Vaše Nutspread kešu? Rozhodně nejlepší na trhu :)! 

Jak naše másla nejraději využíváte – prostě vezmete lžíci a kbelík :D nebo se s nimi vyřádíte i v kuchyni u nějakého vaření a pečení? Naposledy jste říkal, že vaření nesnášíte, změnilo se v tomto ohledu něco?

No v tomto ohledu se taky ani po letech nic nezměnilo :D jsem asi jeden z mála kulturistů, který nerad vaří :D máslo používám většinou do rýžových/ovesných kaší, abych splnil denní dávku zdravých tuků pro své tělo a ještě si pochutnal :) 

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě – a je pravda, že jídlo a psychika spolu strašně souvisí. Na našem webu dost píšeme o poruchách příjmu potravy, máme i řadu rozhovorů s mladými dívkami na toto téma. Je tohle problém i u mužů – nejen v kulturistice - nebo jste se s tím nesetkal? Je to tím, že chlapi berou jídlo víc jako palivo a neprožívají ho tolik psychicky?

Jasně, to je i vědecky dokázáno. Osobně si nemyslím, že tento problém postihuje jen ženy. Žijeme v době Instagramu a Facebooku, kde se prezentuje „dokonalost“ - pak vznikají některé z forem poruch příjmu potravy jako je anorexie, bulimie atd. Protože lidé se chtějí podobat nějakým idolům z Instagramu a Facebooku, honí se za tou prezentovanou „dokonalosti“ až z toho vznikají tyhle nemoci, které v nejhorších případech mohou končit až smrtí.

Osobně si myslím, že za určité poruchy mohou právě sociální sítě, kde se lidé uráží a mohou kolikrát napsat takové nepěkné věci, že si to osoba vezme až moc k srdci, neunese kritiku a přestane jíst…  pak to zachází až do extrému. To platí i v opačném případě a to ohledně přejídání, kdy člověk zajídá stres.
V této době lidé prostě moc řeší, co si o nich myslí ostatní a slabší člověk tohle prostě nezvládne...

Osobně jsem se s tím ovšem nesetkal a v kulturistice už vůbec. Ale jak říkám, zcela jistě tyhle problémy postihují i muže, o tom jsem přesvědčen. Jen muži se nejspíš přejídají. Asi jsem snad neviděl ani muže, který by trpěl anorexií. 

Točíte videa na youtube, jste aktivní i na dalších sociálních sítích, kde ještě Vás mohou Vaši fanoušci v nejbližší době potkat nebo vidět?

Tak 4.6. se koná Fitness Weekend v Brně - jedna z největších fitness kulturistických soutěží v Čr, kde budu jako jeden z VIP hostů profesionálních sportovců.
10.6. Velký Galavečer MMA v Brně. Bude tam mnoho VIP hostů.
No a jak jsem říkal, na podzim se chystám na podzimní světové soutěže.
 

A jak si od toho všeho fitness světa nejvíce odpočinete? Na Vašem instagramu jsem si všimla jedné nádherné fotky s kočkou v náručí... :) Hádám dobře, že je to plemeno ragdoll? Ta se mi líbí už odmalička! 

Ano a ty kočky mám už dvě! Obě jsou adoptované, ale někdy je to peklo. Naposledy jsem dojel z festivalu a všude nepořádek, strhané záclony... no prostě, škoda slov!

Ok, tak raději budeme už končit :D Tak na závěr – na co se aktuálně nejvíc těšíte, co Vám dělá radost?

Těším se, že opět budu letos stát po 4 letech na pódiu! Na to, jak si budu užívat tu soutěžní atmosféru a až tohle vše skončí, tak doufám budu držet trofej a řeknu si, že vše špatné, co jsem si za poslední rok prožil, bylo přesně pro tento okamžik a v ten moment budu opravdu šťastný, že jsem to dokázal.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)!!!

Jirku a jeho cestu můžeme sledovat na Instagramu ZDE :)

Jiri Prochazka Muscle Model PRO???????? DY Nutrition (@samp_musclemodel_pro) • Fotky a videa na Instagramu

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás