Co mlsat při těhotenské cukrovce? Třeba Nutspread Někdo to rád slané :)

185378653_3591141717776980_7776893361337056779_n.jpg

"Tři těhotenství - třikrát těhotenská cukrovka!" Problém zvaný GDM neboli gestační diabetes mellitus je mnohem rozšířenější než by se zdálo, proto s krátkým odstupem přinášíme už druhý rozhovor na toto téma. A i když se nemoc nevyhýbá ani štíhlým ženám, Veronika z našeho rozhovoru říká zcela upřímně: "Sladkosti mi bohužel nikdo nezakazoval, obezitu máme v rodině - sama bych i teď potřebovala zhubnout :)!" Také Veroniku během těhotenství "zachraňovala" naše másla, která vyhovují i těm nejpřísnějším nutričním nárokům - konkrétně si zamilovala Někdo to rád slané - a nás samozřejmě těší, že tato láska trvá dodnes :) Přečtěte si její příběh!

„Nežer ty sladkosti, budeš mít cukrovku!“ – něco podobného jsme si od rodičů kdysi vyslechli asi všichni :) Dnes sice víme, že věci jsou o dost složitější, ale přesto: Jak se stane, že mladá a zdravá dáma jako Vy, najednou „dostane“ těhotenskou cukrovku“? Přičítáte to nadbytku zákusků, zmrzlin a čokoládek snězených během života :)?

Začala bych tím, že já jsem bohužel "Nežer ty sladkosti" neslýchávala. 

Pocházím z rodiny, kde je obezita normou - máme ji v genech, ani já sama nepatřím k štíhlým ženám. S těhotenskou cukrovkou jsem sice nepočítala, ale v podstatě bych řekla, že jsem byla jasný adept: Špatná životospráva, nadváha (i když ne obezita), věk 29 let a diabetes v rodině. 

Těhotenskou cukrovku jsem měla 3x a pokaždé byl průběh úplně jiný. 

Jako všechna onemocnění, i cukrovka je částečně dědičná. Měla tuto nemoc i Vaše maminka, případně někdo jiný? Dá se jí v tomto případě předejít?

Ano, diabetes 2 neboli stařecká cukrovka u nás v rodině byla. Měla ji babička, maminka mojí maminky. A osobně si myslím, že se těhotenské cukrovce předejít moc nedá. Klasická cukrovka může být léta naprosto nepozorovaná – jak je to ale s tou těhotenskou? Měla jste nějaké příznaky a potíže nebo se na ni přišlo při rutinní kontrole?

Pamatuji si to jako by to bylo včera. Byli jsme s manželem na wellnesu a já zažila poprvé hypoglykémii, ale vůbec jsem to netušila. Myslela jsem,  že je to tlak. Od té doby jsem pozorovala neutuchající žízeň a časté návštevy toalety v noci a zápach moči.  Za 14 dní bylo jasno 5.7-15-11.

„Mám cukrovku = konec s veškerým dobrým jídlům, odteď už jen přísná dieta a žádná radost!“ Předpokládám, že takové jsou první myšlenky každého, kdo se o diagnóze dozví. Jak to bylo u Vás, jak jste to psychicky snášela? Byl s nějakým jídlem od té doby naprostý konec?

Byl to šok. Šlo o miminko - dietu jsem brala tak, že aspoň nepřiberu a že konečně mám něco, co mě přinutí jíst zdravě. Prožívali jsme s manželem náročné období a v sedmém měsíci těhotenství jsem se museli narychlo přestěhovat. Ihned jsem skončila na inzulinu - dnes vím,  že příčinou byl stres a dietní chyby. Nešlo ale o sladkosti - dietní chyba byla třeba i bramborová kaše.

Mohla byste tedy stručně popsat, jak vlastně jídelníček s těhotenskou cukrovkou vypadá? Co smíte neomezeně, co vůbec, co opatrně? Musíte si vážit a hlídat každý gram sacharidů?

V podstatě jediné, co smíte neomezeně, je zelená zelenina a voda :D Nesmí se jíst VŮBEC ŽÁDNÝ CUKR ANI SLADIDLA!!! Opatrně se musí i s přílohami - brambory, rýže,  těstoviny, luštěniny sladká zelenina - a samozřejmě i s ovocem.

Ukázka z mého jídelníčku - 3. těhotenství bez inzulinu: 

Snídaně:  2ks "večerního chleba" (chleba s nízkým obsahem sacharidů - poznámka) - opečený,  namazaný máslem,  k tomu nejčastěji vajíčko na vsechny způsoby, zelená zelenina, černá káva, voda

Svačina: ovoce do 100g - nejčastěji jablíčko se skořicí, k tomu 100 g jogurtu nebo domácí kakaový pribiňák, kefír a hrstička mandlí nebo vlašských ořechů

Oběd: vývar nebo zeleninový,  žampionový krém, dýně, cuketa, celer,  petržel = příloha,  masové směsi a salátek (u mě vítězil Balkán) 

Svačina: většinou tvrdý sýr namazaný lučinou a šunka - vrstvila jsem jako sýrový dort - a k tomu paprika nebo rajčata a hrst oříšků nebo nesladký desert bez ovoce! ořechový korpus,  zakysaná smetana, šlehačka nebo mascarpone s NUTSPREAD máslem 

Večeře: ryba nebo nakládaný sýr nebo grilované sýry, k tomu saláty,  hrst ořechů, večerní chlebík s máslem 

Večeře pro mě byla ideální tak do 18:30 hodin. Někdo dává i druhou večeři, ale mně bohužel nesedla - zvyšovala mi lačnou glykemii. 

Co by se stalo, kdybyste předepsaný režim nějak výrazně a trvale porušovala? Jaký vliv by to mělo na těhotenství, porod, případně miminko?

Určitě cukrovka a její průběh mají vliv i na porod. Pokud je dítě velké, pak Vám porod vyvolají předčasně - takže určitě nedoporučuji schválně jíst dorty a chovat se jakoby nic :D Pokud bych dietu nedržela, zatěžovala bych slinivku i miminko,  které by mohlo mít trvalé následky a možnost diabetu. Vysoká porodní váha je samozřejmě také rizikem. Pro srovnání: 1. těhotenství inzulin od 7.měsíce - váha miminka 4010 g - porod pro velký odhad plodu vyvolán, 2. těhotenství inzulin posledních 14dnů do porodu, odtok plodové vody 3660g a poslední těhotenství bez inzulinu - porod se rozeběhl sám, váha miminka 2620g.

Myslím si o svém prvním těhotenství, že poprvé nemít cukrovku a k tomu medikaci, nerodila bych císařem. Pak už se to jen vezlo - ve výsledku 3x císař. 

Předpokládám, že během GDM (gestační diabetes melitus) si musíte měřit cukr v krvi. Je nějaké jídlo, které Vás v tomto směru překvapilo – třeba tím, jak po něm rychle cukr stoupne nebo naopak? Máte sama nějakou „vychytávku“, která hladinu cukru třeba po nevhodné kombinaci sníží a „umravní“? Asi je pro Vás důležitý i glykemický index jídla?

Samozřejmě je velice důležité si měřit glykemii. Největší problém v těhotenství bývá lačná a umravnit ji je docela složité (druhé večeře ano či ne? mléčné výrobky s oříšky nebo kousek chleba se sýrem? každá musí přijít na to co její tělo vyžaduje). Měříme se 60 minut od prvního sousta.  Pokud je vše v pořádku, stačí si dělat jednou za 3 dny celodenní profil.  V prvních 14 dnech doporučuji měřit se častěji, abyste zjistily, co vám sedne a co ne. Někdo může papriku, někomu naopak zvyšuje glykemii…Jednoduše - chci zařadit novou potravinu, tak se po zní změřím :)

U mě byly problémem brambory,  jakékoliv pečivo a postupně i všechny přílohy. Vyměnila jsem je za dýni,  cuketu,  celer a petržel, večerní chlebík.

Vždy používáme máslo, kvalitní oleje  tučné mléčné výrobky, prostě zdravé tuky, které snižují glykemii. Za den dále můžete přijmout max 200 g sacharidů i zde je pravidlo, kolik smíte k snídani,  svačinkám,  obědu a večeři.

„Másla od Vás = spása pro nás!“ v podobném duchu nám píší maminky, které s těhotenskou cukrovkou bojují jako Vy – hodně vychvalují nulový obsah cukru v našich máslech a jejich vynikající chuť. Jak jste nás objevila Vy?

Objevila jsem je v jedné těhotenské facebookové skupině - a ještě, že tak :D!!! Nejvíce mě zachraňovalo arašídové máslo Nutspread a Vanilkový rohlíček. A co neskutečně MILUJU, je Někdo to rád slané.

Jsou ořechová másla při GDM nějak omezená, musíte hlídat jejich množství, které sníte třeba v rámci jednoho jídla nebo dne? Podělíte se o nějaký hezký recept?

Oříšková másla musíte jíst vždy v rámci jídla a s tukem. Takže třeba káva s mlékem a k tomu  hořké raw kakao se šlehačkou polité Vanilkovým rohlíčkem, mandlová kaše s lískoříškovým máslem a kakaem. Kaše musí být politá máslem nebo jiným tukem. Jako dopolední svačinka může být jablíčko polité Mandlovým máslem s perníčkem a domácí termix. Hlídat si musíte i sacharidy u másel ("jednoduhé" sacharidy by měly tvořit max 5 g na 100g - tohle platí u všech potravin)

Já nejčastěji si odměřila kolik mohu "sežrat " na lžičku a nejprve jsem snědla mističku zeleného salátku a pak "prasila" s máslem :)

Těhotenství, porod – a co dál? Je po porodu s cukrovkou konec – a tím pádem i konec se zdravým režimem :D? Sama máte už dvouletého synka. Jak se stravujete nyní a jak to plánujete dál?

Upřímně? Teď se stravuji bídně :D Chvíli vydržím jíst zdravě, ale mám ZÁVISLOST NA SLADKÉM, takže se k němu stále vracím. Režim je náročný: Mám prvňáčka, školku a roční batole a děti rok doma. Žiju v podstatě na samotě u lesa a život se obratil naruby. Každý den začínám znova, ale pevně věřím, že to přejde a vrátím se ke zdravému a racionálnímu jídelníčku.

S dětmi sice jím zdravě, ale pak tajně ujídám dobroty. Znáte to, že :D?

Ráda bych ale podotkla, že denně mám i veliký výdej energie,  děti,  péče o dům a zahradu a mini farma.  Přes den nesedím v gauči,  nejím junkfood a nepláču,  že mi nejde zhubnout! Lítám venku s dětmi i se psy, cvičím jógu, jen ta chuť na sladké mě občas dohání.


Na závěr – chtěla byste maminkám s těhotenskou cukrovkou něco vzkázat, nějak je psychicky podpořit nebo třeba pozvat k čerpání inspirace na Váš Instagram?

Určitě a ráda!

Ahoj, zjistila jsi, že máš těhotenskou cukrovku?

Dieta není zlá,  je to kamarádka co ti pomůže donosit zdravé dítě, mít přirozený porod a vše co si kolem svého těhotenství přeješ - a jako bonus nepřibereš ???? Pokud máš nadváhu nebo jsi obézní, pak zhubneš a nic se neděje - hubne tvoje tělo a miminko se má dobře.  Pravidelně dostává vše, co potřebuje pro svůj zdravý vývoj. 

Můj insta můžeš sledovat, myslím,  že po prázdninách se rozjede znova a třeba i dřív :-)

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a zdraví :)

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás