Rozhovor týdne - Eva Šimková, Herba Zdravá Výživa

image2.jpeg

Milí zákazníci,

pokud si kupujete naše másla i v kamenných prodejnách, jistě Vám neunikly v krásných a bohatě zásobených obchodech Herba - Zdravá Výživa. Kdo ale vlastně za těmito prodejnami stojí? Poznejte paní Evu Šimkovou! Jaké byly začátky, co žene rodinnou firmu vpřed, podle čeho si vybírá sortiment? Po delší době Vám přinášíme rozhovor - opět s vedoucím prodejny, opět úplně jiný.. :)

Dobrý den, paní Šimková. Sedm vlastních obchodů se zdravou výživou – to zní většině z nás jako splněný sen! Co stálo na začátku Vašeho nápadu – slabá nabídka českých prodejen, zájem o zdravé stravování, odvaha a chuť zkusit něco nového,..?

Mohu říci, že je to určité vnitřní uspokojení v pracovní náplni, přesto mé hlavní hodnoty a sny jsou někde jinde. V mém případě je to o vztazích. Předně osobní vztah k tomu, co nás převyšuje, k Bohu. Řídím se biblickým veršem „bez Božího požehnání, marné lidské namáhání“ (parafráze textu), a pak vztahy v rodině a s druhými všeobecně. To si myslím, že je základním kamenem v mém podnikání. Bez zapojení rodiny, syna, zetě, snachy…, podpory manžela, by to nebylo, proto ony dobré vztahy v rodině, ale také dobré vztahy se zaměstnanci, samozřejmě s dodavateli a v neposlední řadě se zákazníky. A na tom musíme pracovat stále.

2. Váš typický zákazník před lety a dnes – v čem jsou si podobní, v čem se liší? Chodí k Vám spíše sečtělí a vzdělaní lidé pro konkrétní produkty nebo je více těch, co se snaží „jíst zdravě“, ale vlastně moc nevědí, jak na to?

Myslím si, že dnes lidé jsou daleko více informováni o tom, že nedílnou součástí zdravého stylu života je jíst zdravě a zároveň chutně. Na druhé straně některé reklamy, komerční články, zaručené„rady“, a také módní trendy, vedou lidi k extremismu.  Konzumují potraviny s obavami, řídí se jen podle tabulek - to jim na zdraví moc nepřidá. Ráda bych, aby moji zákazníci jedli vyváženě, našli si kvalitní potraviny a uměli si je připravit tak, aby je jedli s chutí, pohodou a radostí.

3. Pojem „zdravá výživa“ je dnes obrovsky nadužíván, za zdravé může výrobce označit téměř cokoliv – často i produkty plné chemie, náhražek, umělých sladidel,.. Podle čeho se rozhodujete, co zařadit do nabídky: sledujete původ výrobků, složení, případně ekologický dopad? Řídíte se spíše svým srdcem nebo požadavky zákazníků?

To je správná a velmi závažná otázka! Sami někdy nejsme schopni uhlídat, aby v našich obchodech byly jen skutečně zdravé potraviny, někdy se to opravdu těžko rozpozná. Čas od času vyřazujeme některé produkty, které jsme si nechali dealery vnutit - prostě zjistíme, že do našeho pohledu na "zdravou výživu"  nezapadají. Ano, musím hlídat původ, výrobce, složení, ale také to, jaká firma to distribuuje. A i zákazník sám by se měl zajímat, jestli je daná potravina skutečně zdravá.

4. Dokázala byste říct, nějaký „žhavý trend“ ve zdravé výživě z poslední doby? A naopak něco, co je už na ústupu – ať je to určitý směr jako třeba veganství nebo zájem o konkrétní výrobek?

Osobně si myslím, že kvalita potravin se všeobecně zlepšuje. Roste důvěra v české potraviny. Také je daleko vetší sortiment, určitě je z čeho vybírat. Pestrost, vyváženost, a začlenění více syrové stravy, zeleniny, ovoce, plodů, to je, myslím, ten dobrý trend v naší společnosti. Nevěřím na jeden zázračný konkrétní výrobek, který vám pomůže ode všech útrap. 

5. Starat se o několik vlastních prodejen – to je nikdy nekončící kolotoč povinností. Najdete si sama čas na přípravu zdravého a kvalitního jídla? Co ráda vaříte a jíte - a jak se na zdravou výživu tváří Vaše rodina :)?

Protože už jsem důchodkyně, tak nejen práci, ale i zodpovědnost předávám svým dětem, a tak se stáváme rodinnou firmou. Nyní mám určitě mnohem více času než na začátku. Ráda vařím i peču. Dávám přednost domácí stravě před kupovanou a mám radost, když všem chutná :). Vracím se k jednoduchým jídlům, k zelenině připravované na různé způsoby, mám ráda ovoce, a tak je náš jídelníček bohatý právě na tyto suroviny. Určitě si dávám záležet, aby i to zdravé jídlo bylo především chutné, takže rodina s tím nemá problém, vždy se nějak dohodneme :)

6. Je ještě něco, co byste chtěla doplnit nebo vzkázat našim čtenářům a zákazníkům?

Dnes je doba, kdy je mnoho zdravých potravin dostupných. Ne vždy tomu tak bylo. Proto bychom si toho měli vážit a být za to vděčni. A nepřizpůsobit se takovému trendu, kdy jídlu je věnována největší pozornost. Zdravý životní styl je dobrý, ale jsou stále důležitější věci v našich rodinách, a to jsou právě vztahy. Těm bychom měli věnovat naši největší pozornost.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)!!!

ZAUJAL VÁS NÁŠ ROZHOVOR? RÁDI SI POPOVÍDÁME I S VÁMI! NAPIŠTE NÁM NA NUTSPREAD@NUTSPREAD.CZ A URČITĚ SE DOMLUVÍME :)

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás