7 snadných tipů, jak skoncovat s přejídáním

_DSC0034.JPG

Přejídáte se? Nejste v tom sami! Podle průzkumu na sociálních sítích má problémy s přejídáním až 70% žen a dívek. Dobrou zprávou je, že to jde změnit - musíte si ovšem problém přiznat a hlavně ho chtít vyřešit! Na vině bývá často psychika, přehnané diety, umělá jídla nebo nedostatek důležitých látek. Níže pro Vás máme 7 tipů, které Vám určitě pomohou - tak s chutí do toho. Nebojte se, dokážete to :)


Jezte opravdové potraviny

Řekli jste si už někdy, že máte strašlivou chuť se přejíst jablek a mrkve, kuřete s bramborami nebo rizota s brokolicí? Asi ne, že? Skutečné potraviny s jejich přirozenou chutí nás většinou po pár soustech začnou „nudit“ – opačně se chovají průmyslově zpracované potraviny plné soli, cukru, umělých sladidel, barviv a dochucovadel, prostě tzv. junk food a fast food :-) Tyhle věci a chemická dochucovadla ovlivňují Váš mozek jako kokain – nutí Vás jíst dál a dál, přestože máte dávno plné břicho. Schválně si vzpomeňte, čím jste se kdy naposledy přejedli – byla to zmrzlina s kelímku, obří pizza nebo menu od McDonalda? Pokud víte, že ve Vás tato jídla spouští přejídání, prostě se jim vyhněte – stejně tak podnikům, kde je podávají :) Více o tom, jak si zamilovat skutečné jídlo, najdete také v mé knize Závislá na čokoládě.

Odvykněte přehnanému dochucování

Že si spíše vaříte doma než abyste chodili do KFC? To je sice skvělé, ovšem domácí jídlo můžete pokazit úplně stejně :) Je sice fajn, že rizoto plné sojové omáčky „je tak strašně dobrý, že se celá rodina olizuje“ a že polévka plná glutamátu a buchta z proteinu slazeného aspartamem zmizela hned po upečení, nicméně… fakt Vám tohle přijde jako normální zdravé jídlo? Všechno přesolené, přeslazené a překořeněné ve Vás jenom vyvolává návyk se přejídat – opět tím umělým a nepřirozeně chutnajícím jídlem. Namísto uměle slazené kaše a uměle slazeného jogurtu si dejte vločky s bílým jogurtem a ořechovým máslem Nutspread bez cukru, namísto jahodového prášku si dejte opravdové jahody – pocit z jídla bude úplně jiný a nutkání se přejíst zmizí.

Nedržte diety a cheat daye

Dostat se do kruhu diet, hladovek a přejídání je to nejhorší, co může Vaši postavu, zdraví a psychiku potkat. Ano, mám na mysli i tolik populární „cheat day“. Kdybyste jedli každý den tak akorát, tak žádné cheat daye nepotřebujete – neměli byste potřebu se přejídat, protože byste věděli, že zákusek si můžete dát dnes, zítra i pozítří – pokud nebudete náhodou mít spíš větší chuť na jablko.  A ne, tělo fakt neocení brutální nálož hnusného jídla v jeden krátký časový úsek, ať si o tom myslíte cokoliv :) Nehledě na to, že Vám bude špatně, budete se nenávidět a jenom sbírat síly na další hladové období. Stojí Vám to za to? Pokud si nevíte s jídelníčkem rady, kontaktujte mě, ráda Vám poradím!  

Dbejte na dostatek tuků

Jak nepopulární rada – a jak pravdivá! Bez tuků Vám bude zima, budete se pořád cítit „nedojezení“, a shánět, co dalšího byste snědli – ideálně sladkého! Přitom tuky jsou pro Váš pocit sytosti to nejdůležitější: jídlo s přiměřeným množstvím tuků, například kaše s vejcem a ořechovým máslem Nutspread, tučnější maso a salát s olivovým olejem atd. Vám dají zavčas najevo, že máte dost a že není třeba si plnit žaludek až k prasknutí. Opačně se chovají tolik populární nízkotučné, uměle slazené potraviny, uměle ochucené tyčinky, lívance z prášku bez gramu tuku a podobné „potraviny“, kterými se prostě budete cpát, dokud nesníte vše v dosahu. Stojí Vám to za to?

… i na dostatek jídla všeobecně!

Někomu může vyhovovat jíst třeba jenom 2x denně, větší část lidí ovšem při delší pauze bez jídla pociťuje vlčí hlad – a následně se přejí, protože tělo instinktivně touží po co největší porci potravin do zásoby. Co kdyby přišel další hladomor? Pokud víte, že se Vás tohle týká, dávejte si pozor na to, abyste byli pořád přiměřeně najezení a do tohoto stavu se nedostali. Noste s sebou svačinky jako ovoce, zeleninu, ořechové máslo, sýry, šunku, rýžové chlebíčky, vejce natvrdo – cokoliv z toho můžete v nouzi použít. Tím si zajistíte, že Váš organismus nebude panikařit a že po návratu domů nevypleníte kvůli kručícímu žaludku celou ledničku, případně se nepřejíte hned prvním nesmyslem, který kde k jídlu uvidíte :)

Změňte prostředí

Máte situace nebo místa, která ve Vás vyvolávají přejídání? MCDonalds jsme už zmiňovali, ale co třeba ta voňavá pekárna, kolem které chodíte 3x denně? Co obrovské supermarkety s nabídkou milionů barevných sladkostí v barevných obalech? Nebo restaurace a jídelny s nadbytečně velkými porcemi – třeba i opět přehnaně dochuceného jídla? A co bary, kde víte, že u jedné skleničky to neskončí? Alkohol je tzv. průchozí drogou - v opilosti si mnohem snáze objednáte celou pizzu a krabici zmrzliny, což by Vás za střízliva ani nenapadlo. Někdy rozhoduje každá maličkost a Vy sami dobře víte, co Vám dělá problém. Není nic jednoduššího než své prostředí změnit!

Dejte si pauzu

Máte pocit, že už máte tak nějak dost – ale stejně Vás „něco“ nutí jíst dál? Zkuste v tomto okamžiku zpomalit a dát si pauzu. Zamyslete se nad tím, proč byste se měli přejídat, když teď je Vám dobře a po přejezení se hromadou jídla už nebude. Nepotřebovali byste spíš něco jiného? Třeba sluníčko, procházku, veselý film nebo knížku? Nebo si pohrát s domácím mazlíčkem? Snažte se nekompenzovat si své problémy a pocity tím, že se přejíte – tím se totiž opravdu nic nevyřeší…

Pomohly Vám moje rady? Skvělé! Budu ráda, když mi napíšete, jak se Vám daří držet své chutě na uzdě a co si o tom myslíte. Samozřejmě můžete také kdykoliv kontaktovat moji výživou poradnu – ráda Vám pomůžu tak, abyste konečně dosáhli svých cílů!

 

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás