5 možných příčin nafouklého břicha

IMG_20230524_114036.jpg

Nafouklé břicho - téma, které snad někdy v životě už řešil každý z nás. Někdy je příčinou stres, někdy chybné kombinace jídla, kvasinky, potravinové intolerance,... Pokud ráno vstanete s plochým břichem, ale jen něco sníte, nafouknete se jako balón, určitě Vám přijde náš nový článek vhod. Zde je 5 možných nejběžnějších příčin Vašich problémů:

1. Kombinujete ovoce se vším možným

Že Vám nějaké přeslazené zákusky nic neříkají a radši si jako dezert dáte čerstvé ovoce? To je samo o sobě fajn, jenže… ovoce v kombinaci s dalšími potravinami nemusíte vůbec dobře snášet. Ne nadarmo se říká, že by se mělo ovoce jíst ideálně na prázdný žaludek – jakmile pošlete do žaludku se sebelepším úmyslem čerstvý pomeranč po hlavním jídle, je dost možné, že Vám začne kvasit ve střevech a způsobovat bolesti břicha. Osobně ovoce miluju a nechci se ho vzdávat, udělala jsem však jednu změnu – namísto, abych ho jedla jako zákusek, dávám si ho jako předkrm – tedy PŘED ostatním jídlem. Malá změna, ovšem na trávení velký rozdíl, po takovém jídle je mi skvěle. Vyzkoušejte to! Druhou možností je, že Vám nesedí kombinace ovoce s obilovinami – i když různé ovesné kaše a jogurty s čerstvými borůvkami nebo ovocné dorty vypadají na internetu strašně lákavě a fotogenicky, opravdu Vám mohou způsobovat pocit plnosti. Zkuste to příště nekombinovat a je možné, že Vám bude mnohem líp :)

2. Kombinujete příliš druhů bílkovin dohromady

Plátek masa se zeleninou strávíte jako nic – ovšem když k tomu plátku masa přidáte ještě sýr, šunku a vajíčka, celé to zalijete smetanou a zapečete, není divu, že se následující hodiny nemůžete hnout. Kombinovat více druhů bílkovin je svým způsobem výhodné a při hubnutí dokonce žádoucí – zasytí Vás to na mnohem déle a třeba taková vajíčka se slaninou jsou skvělou snídaní, která zabrání výkyvům krevního cukru. Jen si dejte pozor, abyste to jednoduše nepřehnali – čeho je moc, toho je příliš :) 

3. Mléko

Intolerance na laktózu není jenom konspirační teorie :) Ač se sama mléčným výrobkům nevyhýbám (upřímně – bez sýra nežiju), od spousty lidí v okolí vím, že jim po nich bývá těžko – speciálně se to týká produktů s vysokým obsahem laktózy, jako jsou jogurty, mléko, tvaroh atd. Naopak tvrdé sýry mají laktózy minimum a většinou jsou bez problémů. Máte podezření, že za Vaše potíže může právě mléko? Jste často nafouklí po svačince s jogurtem nebo kávě s mlékem? Zkuste je na týden vypustit a budete mít jasno :) 

Klasické mléko můžete bez problémů nahradit kokosovým - snadno si jej vyrobíte v mixéru ze lžičky kokosového másla Nutspread a 100 ml vody :)

4. Lepek

A nemůže za to lepek? Je totiž skoro ve všem! Pokud cítíte, že je Vám těžko po talíři těstovin, zatímco maso s rýží nebo bramborami strávíte skvěle, možná to stojí za úvahu. Lepek najdete v pšenici, žitu a ječmeni, stejně jako produktech z nich – těstovinách, sucharech, pečivu, sušenkách, knedlících,… Sama jsem si před lety všimla, že talíř poctivých italských těstovin je něco, co mě na několik hodin vyřadí z provozu – proto lepek z opatrnosti raději omezuji a je mi mnohem líp. Vyzkoušejte si to!

Pochutnat si na pečivu můžete i bez lepku - tyto skvělé housky jsou bez mouky. Recept najdete zde:  

5. Cukr a kvasinky

Slyšeli jste už někdy o kvasinkách? Přemnožené kvasinky dokážou pořádně potrápit – mají totiž spoustu zdánlivě „nenápadných příznaků“, kde trávicí potíže a nafouklé břicho jsou jedním z nich. Kvasinky se živí cukrem a všemi sacharidy – přísná protikvasinková dieta tak v první fázi obnáší tvrdý zákaz příloh, mouky, sladkého ovoce a zeleniny… Zkuste si poctivě přiznat, zda to nepřeháníte s cukrem a pokud ano, zvažte na nějakou dobu jeho vyloučení, určitě Vám bude lépe :)

Chcete vědět více o správných kombinacích potravin a o tom, jak jíst, abyste si pochutnali a zároveň Vám bylo dobře? Pak rozhodně musíte mít knihu Závislá na čokoládě! Objednat si ji můžete ZDE.


Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás