Míša Dvorská: O život jde v kaskadérství vždycky!

31398064_2260506810631427_7729370858396844032_o.jpg

Natáčela s Bradem Pittem i Robertem Pattisonem, vrhá se z mostu do vody i pod kola aut. Ve filmové branži se pohybuje od malička, na ulici byste ji ale nejspíš nepoznali - je totiž KASKADÉRKOU. Poznejte Míšu Dvorskou!

1) Míšo, Vaše maminka Hanka Dvorská je nejznámější a nejstarší českou kaskadérkou. Bylo od začátku jasné, že půjdete v jejích stopách nebo to byla spíše náhoda?

Jelikož jsem svůj první job dělala asi v pěti letech, měla jsem ke kaskadérství nakročeno už od malička. Vždycky mě strašně fascinoval svět filmu, bavily mě všemožné převleky a celkově práce kaskadéra je velmi pestrá. Nikdy jsem na to však nespoléhala a snažila se vystudovat vysokou školu a mít tak možnost pracovat mimo filmové prostředí. U kaskadérství totiž nikdy nevíte, jak dlouho vydržíte, tato práce totiž docela bolí.

Míša na filmovém snímku s maminkou Hankou Dvorskou, nejznámější českou kaskadérkou.

2)  Vedle kaskadérství vím, že vedete také sportovní centrum, pořádáte běžecké závody, věnujete se výživovému poradenství,.. Co z toho Vás baví nejvíce a čemu věnujete aktuálně nejvíc času? Řekla byste, že se cítíte jako kaskadérka na plný úvazek?

Mám ráda pestrý život a pořád něco vymýšlím. Po přestěhování z Prahy do Velkého Meziříčí se mi naskytla spousta možností. Byla jsem na něco zvyklá z hlavního města a v menším městě mi to chybělo, takže pro mě bylo velmi jednoduché vymýšlet co budu dělat. Mám vystudovaný management a tak tu nějak ráz na ráz vzniklo Sportovní centrum, které kromě všemožných fitness lekcí pořádá i trilogii úspěšných závodů, soustředění a přípravy sportovních týmů a spoustu dalších akcí.

Nejvíc času se však stále víc a víc snažím věnovat své dceři a úžasnému příteli, jelikož si uvědomuji, že čas strávený s nimi, je ten nejcennější.

3) Prozraďte našim čtenářům, kde Vás mohou jako kaskadérku aktuálně vidět – či spíše nevidět :) Na čem teď pracujete, případně na jaké natáčení se ještě letos těšíte?

Kaskadéry většinou opravdu nikde nevidíte, jelikož jsme schovaní pod zvučnými jmény herců, nicméně momentálně se nacházím v Estonsku, kde se točí zatím supertajný velkofilm s Robertem Pattisonem v hlavní roli. Ale tento film vyleze do kin nejdříve tak za rok (pozn.: rozhovor pořizujeme v červnu 2019). S příštími projekty jasno ještě nemám, ale o práci naštěstí nouze není, takže se rozhodně nudy nebojím.

Míša při natáčení filmu Narnie.

4)    Šlo Vám už při natáčení někdy o život? Umíte říct, jaký je Váš nejhorší a nejlepší zážitek z této branže? A bolí to často hodně, nebo to tak jenom vypadá :)?

Na podzim loňského roku jsem dělala na projektu 6Underground s režisérem Michaelem Bayem, přišlo to naprosto nečekaně a musím říct, že celé natáčení bylo veliké dobrodružství ve všech směrech. Tak nějak o život jde u kaskadérů vždycky, jinak by kaskadéři nebyli potřeba. Ale ty nejhorší zážitky se většinou spíše pojí s kostýmem, zimou nebo náročným prostředím. Nemám ráda akce ve studené vodě, ale s adrenalinem v krvi jde samozřejmě vydržet mnohé.

Průšvih je, když není akce dobře připravena a kvůli zbrklému režisérovi nebo koordinátorovi se ženete do něčeho, co není nazkoušeno, tělo není zahřáto atd. S tím se pojí i mé nejhorší zážitky. Nejednou jsme museli nejdřív půl dne dělat mrtvoly na sněhu a pak úplně prokřehlí vykonávat tu pravou "kaskadéřinu", tzn. výbuchy, postřely, atd. To pak opravdu bolí. Také bolí, když děláte sebemenší pád nebo nepřirozený pohyb milionkrát za sebou. Ostatní už je na svědomitosti kaskadéra, přípravě a selském rozumu.

 5) Musela jste někdy stejně jako hollywoodští herci hubnout či přibírat do kostýmů, oholit si hlavu nebo dělat jiné radikální změny?

Přibírat jsem naštěstí nemusela, hubnout mi nikdo přímo nenařídil, ale samozřejmě se tak nějak snažíte vypadat jako herečka, aby se na vás nikdo nekoukal přes prsty.

Vlasy jsem si párkrát musela změnit jak střih tak barvu, ale naštěstí nic radikálního. Dohola jsem byla zrovna na posledním ukončeném projektu, naštěstí maskérky byly tak šikovné, že všechno zvládly pouze s pár kousky latexu a makeupem.


6) Máte devítiletou dceru. Co myslíte – bude z ní kaskadérka jako Vy :)?

Saša má ke kaskadérství nakročeno podobně jako jsem měla v dětství já. Už párkrát natáčela, dokonce rovnou po boku Orlanda Blooma a Cary Delevigne, což ji samozřejmě absolutně nezajímalo. Lítala jako malá víla na lankách a strašně si to užívala. Měla malá křidýlka a speciální vílí účes a hlavně – neomezený přístup do cateringu ke všem filmovým dobrůtkám.

Od malička leze a nebojí se výšek, obecně se ji snažím vést ke sportovní všestrannosti, takže základ má, dál už záleží jen na ní.

Míša s dcerkou Sašou po společném skoku padákem :)

7) Pojďme zpět k výživě – jak moc si musí kaskadér hlídat stravu, váhu a postavu? Předpokládám, že se nemůžete naprat gulášem a jít skákat ze střechy. Dohlíží na Vás v tomto ohledu někdo nebo se – jako výživový poradce – ohlídáte sama?

Na natáčení filmu bývá zvykem výborné a zdravé jídlo, které občas bohužel ne všichni kvůli neustálému časovému presu stihneme - pak často sáhneme po první čokoládové tyčince se kterou jde někdo kolem. Vůbec nejhorší je samozřejmě ve spojitosti filmu a stravy nepravidelnost a únava. Často točíme noční nebo prodloužené scény, takže obědváme třeba ve 2 hodiny ráno. Linie se samozřejmě hlídat dá, ale pravidelnost nenaplánujeme. O mně všichni ví, že v případě nedostatečného příjmu potravy přestávám mluvit a začínám být nepříjemná, ale to ať už točím nebo ne.

8) Jaký máte vztah k oříškovým máslům – předpokládám, že jako sportovec kladný :) Dopřáváte si je často? Jak je nejraději používáte?

Oříšková másla a obecně i ořechy mám ráda moc, do kaší, salátů, omáček, jen tak na lžičku, hodit pár do pusy. Nejdříve jsem holdovala slazeným místo sladkostí a postupně začínám přicházet na možnosti využití i ve slané kuchyni.

 9) Máte nějaké jídlo, které považujete za „nezdravé“, na kterém ujíždíte a které si raději zakazujete? Nebo to berete tak, že kdo se hýbe, nemusí se omezovat?

Všechna jídla ve velkém množství jsou nezdravá. Já si vyloženě ujíždím na rajčatech. Jsem schopná babičce vyjíst skleník včetně těch zelených, denně si kupuju rajčata všech druhů a když mám slané jídlo bez rajčete, skoro si ho nevychutnám. Nejhorší křivda v mém životě byla, když mi bylo snězeno jediné malé cherry rajčátko na talíři těstovin po úmorném třídenním rajčatovém půstu a to jen tak ze srandy :)!

Prostě každý máme nějakou úchylku a tou mojí jsou definitivně rajčata. Troufám si říct, že jsem to vyfasovala ještě dobře, ne?;)10) Léto se už blíží, užijete si i nějakou dovolenou nebo budete jenom naplno makat? Jak vypadá dovolená podle vašich představ - umíte si představit, že byste byla bez sportu a pohybu?

Momentálně to vypadá, že půlku léta strávím pracovně, takže se netěším na nic jiného, než na čas strávenými se svými nejbližšími. Samozřejmě nevydržím žádné válení u moře a ani mě to nikdy nelákalo. Ideální dovolená pro mě znamená v zimě odjet za dobrodružstvím prozkoumávat nějaké málo turistické oblasti, pralesy, pouště, domorodce, hory, něco neobvyklého…


V létě budu klidně spokojená na naší chatě na Kokoříně, jezdit na kolech, chodit do lesa a večer koukat do ohýnku. Doufám, že bude čas.

11) Závěrem - máte na poli kaskadérství nebo filmografie nějaký cíl nebo sen, kterého byste chtěla dosáhnout?

Asi nemám vyloženě nějaký sen, protože každé natáčení je velmi specifické a málokdy víte, co Vás čeká. Mým cílem je spíše nezůstat stát na místě a stále se zlepšovat - a to jak na poli sportovním a kaskadérském, tak i mimo něj;)

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)!!!


LÍBIL SE VÁM ROZHOVOR? RÁDI SI POPOVÍDÁME I S VÁMI! NAPIŠTE NÁM NA NUTSPREAD@NUTSPREAD.CZ A URČITĚ SE DOMLUVÍME!

 

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás