Jak si držet 7% tuku celý rok? Poradí lezec - vegetarián :)

51956177_885201588478155_5543379790261098270_n.jpg

Patří k naprosté české skalní lezecké špičce, ale po nafoukanosti v jeho projevu byste pátrali marně - stejně tak po stopě tuku na jeho těle :D Proč se stal Olin Klapal vegetariánem, jak to jde dohromady s vrcholovým sportem a kolik ořechového másla může sníst, aby ho lano ještě uneslo :)? Čtěte v novém rozhovoru!

Ahoj Oldo, děkuji, že sis na nás udělal čas. Už jsme měli rozhovory s řadou fitness závodníků, ale s lezcem ještě nikdy. Jak se z kluka z malého města stane jeden z předních lezců České republiky?

Asi i trochu dílem náhody, protože když jsem začínal, bylo lezení opravdu malý sport a terénů (lezeckých stěn/skal) bylo jako šafránu.

Byl jsem hodně živé dítě, za mlada jsem dělal spousty sportů, miloval jsem přírodu, s rodiči jsme jezdili spíš do hor, než k moři. A to mě asi zformovalo pro to, že jsem se vydal cestou lezení. Lezení mě od prvního dne uchvátilo a splňovalo vše co jsem od aktivního života očekával. A prakticky hned se stalo hlavní náplní mého života a mým životním stylem.

Většina našich zákazníků si dává dost záležet na stravování – a to ani nejsou vrcholoví sportovci. U lezce tvojí úrovně už ovšem výživa musí hrát dost důležitou roli, je to tak? Jak moc se musíš hlídat a sledovat svůj jídelníček?

Ano, stravu určitě částečně řeším. Obecně by lezci měli mít maximální sílu při minimální váze. Dříve jsem měl i sestavený jídelníček, ale nyní už tak striktní nejsem a ve výsledku je to možná lepší :-) Teď primárně dodržuji režim, kdy v cca 11 hodinovém okně jím a poté jsem 13 hodin „jen o vodě“. V podstatě podle doporučení cirkadiánního rytmu. Co se týče jídel, tak se snažím jíst zdravě a vyváženě s minimem živočišných produktů (vyjma vajíček, ty miluju :)

Hodně závodních sportovců bojuje s neustálými výkyvy váhy – na závody se vysekají do neuvěřitelné formy, aby vzápětí přibrali neuvěřitelné množství tuku. Stalo se ti někdy něco podobného?

Snažím se s váhou moc nekolísat, samozřejmě před nějakým vrcholem sezóny je dobré nějakou mírnou redukci provést, pokud chci předvést nejlepší výkon. Ale rozhodně to netlačím do extrémů. Myslím, že se pohybuji cca do 2-3 kg. A na vodě rozhodně shazovat nechci, to si člověk koleduje o zranění.

Při pohledu na tvou vysekanou postavu (Olin si celoročně drží okolo 7% tuku!) by člověk řekl, že žiješ na mase a zelenině – já ale vím, že jsi už nějakou dobu vegetarián. Kde se vzala ta myšlenka vypustit maso ze svého jídelníčku?

Ano, maso opravdu moc nejím, ale nejsem 100 % vegetarián. Když se jednou za čas objevím u rodičů a máma navaří maso, dám si, ale jinak ho prakticky nemám.

Myšlenka vzešla už dávno a důvodem byl právě příjem bílkovin a svalový růst. Protože mám postavu mezomorfního typu, nechtěl jsem víc přibírat na svalech. Po poměrně krátkém čase mi maso přestalo chybět. Nyní, když si ho výjimečně dám, mi je těžko a jsem delší dobu v útlumu. Postupem času jsem začal řešit také etické hledisko, ale to nebyl primární důvod.

Když někdo řekne, že nejí maso, první otázka většiny lidí, zní: „A kde bereš bílkoviny?“ Tak tedy – kde bereš bílkoviny :)??? Víme, že taková sója není ideální potravina, jíš tedy například sýry, vajíčka??? A ještě jedna věc – umíš vařit :)?

Klasická otázka většiny, včetně mé mamky :D Jak už jsem zmínil, tak mám rád vajíčka, ty si dávám poměrně často, potom jím hodně luštěnin jako fazole, cizrnu, čočku, do každé snídaně si dávám různá oříšková másla a ořechy, ale občas si dám i tofu, tempeh a i ten sýr.

Jinak záleží, co nazýváš vařením :D. Jak já vnímám vaření, tak bych řekl, že vařit neumím. Nějaká jídla připravím, ale jsou to spíše jídla, která si vaříme, když jsme ve skalách.

V poslední době se velkým trendem hlavně mezi mladými lidmi stává veganství. Jak vnímáš tento výživový směr, máš ho také vyzkoušený, případně co tě od něj odrazuje?

Vnímám ho kladně, protože se jedná o směr, který je alespoň částečně šetrnější k přírodě. Řekl bych, že ho tak z 80 % jedu taky. Ale 100 % veganem se stát nechci… ty vajíčka:-D, občas si dám i sýr a čaj si rád osladím medem.

Zažil jsi při přechodu na vegetariánství nějakou změnu, co se týká tvých lezeckých výkonů? Například menší únavu, větší výdrž, více síly – nebo naopak něco negativního?

Určitě zažil. Už nemám pocity nepříjemné sytosti a přeplněného břicha a dlouhého několikahodinového útlumu, jako když sním porci masa. Klidně za hodinu a půl až dvě od hlavního jídla můžu jít na trénink, který je plnohodnotný. To je asi největší mnou vnímaná a vítaná změna.

Co se týče výdrže, síly, únavy a regenerace tam jsem asi zásadní změnu nezaznamenal. Tedy rozhodně ne k horšímu, jak by zastánce masa mohl čekat :)

Vegetariánkou je i tvoje manželka, nedávno jste přivítali svůj první malý přírůstek do rodiny. Lze podle tebe zajistit dostatečnou a plnohodnotnou vegetariánskou výživu i během těhotenství a kojení? Je něco, na co je třeba si dát speciálně pozor?

To je spíš otázka na manželku, ale myslím, že určitě lze, protože se s manželkou stravujeme dost podobně. Během těhotenství měla na maso chuť a občas si ho dala. Brala různé výživové doplňky vhodné pro těhotné, hlavně železo. Po porodu se chuť na maso zase postupně vytratila. Řešila to spíš intuitivně, jedla podle chuti, žádné detailnější informace o výživě v těhotenství/při kojení si nezjišťovala.

Moc mě těší, že máte hodně rádi také oříšková másla Nutspread :-) Jak podle tebe taková „kalorická bomba“ zapadá do zdravého jídelníčku – a jak do jídelníčku sportovce? Je nutné při lezení s tuky nakládat opatrněji?

Zapadá tam naprosto parádně :)! Máslo máme každý den ve snídani a občas si jdu uzobnout i přes den, jako malou svačinku. Ve snídani je to nejen chutný doplněk, ale taky trochu brzda k sacharidům, které ve snídani máme. Jsem po snídani s oříškovým máslem delší dobu sytý a nehoní mě hned mlsná, jako když si dám pouze sacharidovou snídani. Tuk na talíři neznamená tuk na těle, ale i tak je potřeba si hlídat rozumnou míru.

Používáte jako vegetariáni oříšková másla denně třeba i při vaření, nebo je to spíše pamlsek? A které máslo máš osobně nejraději?

Denně do snídaně a hodně často jako „guilty pleasure“ přes den :) Nejraději mám ty se solí jako je kešu a pistácie a Velká čtyřka.

Na závěr, máš ještě nějaký lezecký nebo jiný sportovní sen, případně jaké přání do letošního roku???

Můj sen je nyní "sportovní dlouhověkost" - jezdit do skal s rodinkou a užívat si života :) Závody už mě vzhledem k věku, operaci kolene, času na trénink na nějaké vyšší úrovni nečekají, tam už cíle a sny nemám.

Děkuji za rozhovor, ať se daří!

Líbil se Vám článek? Rádi si popovídáme i s Vámi! Napište nám na nutspread@nutspread.cz a určitě se domluvíme :)


 

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás