Verča Picková: Silikony ve fitness? Naprosto běžná věc...

733173DE-7C52-473B-B55A-D4BA33DE6BDF.jpeg

"Vždycky, když vidím na pódiu vysušené, zničené a dehydrované soutěžící, v duchu si říkám PROČ. Tak tedy Verčo, PROČ :)?!"

Po delší době Vám přinášíme rozhovor s budoucí fitness závodnicí, tentokrát s Verčou Pickovou, která se aktuálně připravuje na listopadový Smart Labs Cup v Brně. Kolik kalorií a ořechových másel může při přípravě sníst, jak bude bojovat s případnou pozávodní depresí a co si myslí o silikonech, které tolik soutěžící má? Čtěte v novém rozhovoru! 

Dobrý den, Verčo, děkuji, že jste si udělala čas na rozhovor s námi. Zkuste zavřít oči a zasnít se: Co bude ve Vašem životě za 8 týdnů jinak :)?

Dobrý den, já moc děkuji za možnost rozhovoru s vámi! Pokud se vše podaří a vyjde forma, tak si splním jeden ze svých snů a cílů, začít závodit v bikini fitness. I kdyby se mi nepodařilo se umístit, budu šťastná, protože budu vědět, že jsem pro to udělala maximum, navíc je tohle jen začátek. Závodění se chci věnovat určitě i do budoucna.

Asi to nebudu brát tak, že by bylo něco jinak, závody jsou jen takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Tento sport je o dřině a hlavně disciplíně, každý den vstát, překonávat sám sebe, odjet kvalitně trénink, navařit si krabičky na celý den. To je to, co na tom miluju :-)


Než k tomu ovšem dojde, čeká Vás ještě 8 týdnů přípravy. Prozradíte našim čtenářům, co taková příprava na soutěž obnáší? Máte naplánovano vše týden po týdnu nebo se bude jídelníček a tréninky řídit dle aktuální situace?

V přípravě je důležitá hlavně jíž zmiňovaná disciplína a pevná vůle (s čímž já nemám problém, jsem beran, a když něco chci, tak si za tím jdu, ať se děje cokoliv :D). U mě se zatím příprava moc neliší od nabírací nebo udržovací fáze, jelikož krabičky s kvalitní stravou si připravuji celoročně, trénink mám klasicky 5x týdně, jediné co se zatím měnilo, je množství jídla a kardia. Do toho každý den piluji pózing, který je také velmi důležitý. Čím blíž je pak k závodům, tím méně má člověk energie, to na tom bude asi to nejnáročnější.

Zatím vše řídíme podle aktuální formy, postup nechávám na trenérovi (Martin Müller). Pevný plán nemáme, jídlo snižujeme postupně a držím se tréninkového plánu, který se také bude postupně měnit :-)

Vždycky, když vidím fotku na kost vyrýsovaných fitness závodnic, natřených krémem, vysušených a dehydratovaných, říkám si v duchu „PROČ?“ :D Tak tedy stejná otázka i na Vás – proč? Proč tolik dřiny, odříkání, námahy a bolesti pro pár chvil na pódiu?

Ta dřina je přesně to, co mě na tom baví. Člověk se tak každý den může posunout o kousek dál, hlavně psychicky, nejen fyzicky a vzhledově. Fitness celkově mi pomohlo být mnohem víc psychicky odolnější. A odříkání – upřímně mi ani nechybí zajít si někam do restaurace, v nabírací fázi jsem si občas někam zašla, ale stejně si vždy raději dám kuřecí s rýží z krabičky :D Pro mě už je to rutina, bez které si život nedokážu představit :-)


Jak vím od jiných závodnic a fitnessek, po soutěži často nastupuje „pozávodní splín“, deprese a přejídání, člověk najednou nemá cíl, tělo je zalité, člověk se nenávidí… Jste připravena i na něco takového, případně jak s tím budete bojovat?

Tím, že jsem dříve trpěla na velké deprese a úzkosti, tak nějak už vím, jak s tím pracovat, pokud to náhodou přijde. Osobně si teda myslím, že splín přijde ještě před závody, energie bude málo, člověk se pak ani nevidí reálně co se týká formy :D Za mě je důležité mít nastavené hned další cíle, ne že člověk sleze z pódia a tím to pro něj končí. Přejídání je u závodníků bohužel velmi časté, proto je ideální skočit hned po závodech do reverzní diety a příjem postupně navyšovat. Nějaký „cheat“ po závodech, to k tomu samozřejmě taky patří, ale nemělo by se to přehánět.

Není tajemstvím, že ženy při hubnutí jako první ztratí prsa – z tohoto důvodu má i spousta fitness závodnic silikonové implantáty. Zeptám se na rovinu – co Vy na to :)?

Nemám nic proti implantátům, sama je mám :) Kvůli cvičení jsem tedy volila odlehčené implantáty s polyuretanovým povrchem, ne klasické silikony, aby bylo riziko nějakých komplikací co nejmenší. A rozhodně bych neměnila, jsem moc spokojená. Dokonce o implantátech ani nevím.

Jak dlouho se člověk rozhoduje, než do něčeho takového jde? Myslíte si, že byste na operaci šla, i kdybyste nechtěla závodit?

Já se rozhodovala nějaké dva měsíce, nejdříve jsem načetla spoustu článků, zjistila si všechny informace, a až pak jsem se rozhodla, že do toho půjdu na 100%. Od nějakých šestnácti let byl můj sen mít větší prsa, ale nad operací jsem neuvažovala. Ten nápad přišel z ničeho nic, a teď jsem vděčná, že jsem si tenhle sen loni splnila.

Na operaci bych nejspíše šla, i kdybych neměla v plánu závodit. Ale byl to samozřejmě také jeden z důvodů.

Když se vrátím k přípravě – asi se shodneme na tom, že strava závodních fitnesáků má do zdraví daleko: minimum tuku, odvodňování a podobné věci určitě nejsou nic, co by naše tělo ocenilo. Jak moc musíte stáhnout v poslední fázi například příjem tuků nebo sacharidů?

Je to u každého hodně individuální a řeší se to operativně podle formy, váhy. Tím, že je tohle moje první závodní příprava, tak zatím nevíme, jak daleko budu muset zajít. Každopádně hlavně u žen by se měl zanechat příjem tuků alespoň kolem 1g/kg hmotnosti co nejdéle to jde. Teď – 8 týdnů do startu - mám zatím jak tuků, tak i sacharidů ve stravě dost :-) Rozhodně je to i tím, že jsem se v objemové fázi rozjedla na nějakých 3200 kalorií, takže bylo a je pořád kde ubírat.


Asi chápete, proč se na to ptám – vím o vás, že také milujete naše ořechová másla :-) Kolik jich smíte sníst běžně – a kolik při přípravě? Netrpíte ve dnech, kdy si nemůžete smlsnout na svém oblíbeném máslíčku, co hrdlo ráčí :D?

Přes rok se to dost mění, spolu s režimem a makroživinami, které mám zrovna nastavené. Třeba v nabírací fázi jsem denně snědla cca 120g másla (čistého – arašídové, kešu, mandlové), to jsem si moc užívala :D Teď jsem aktuálně na 20 g arašídového másla na den, vždy večer do tvarohu. Je to malinko, ale pořád lepší než nic :D


Jak jste vlastně Nutspread objevila poprvé, vzpomenete si ještě? Které z másel máte nejraději a na co je nejčastěji používáte?

Másla Nutspread jsem objevila poprvé na Aktinu před pár lety, vůbec si nepamatuji, jaký to byl rok, ale už je to pěkně dlouho. A byla to láska na první lžičku! První máslo, které jsem koupila bylo Mák a kokos, což u nás tehdy na trhu nikdo jiný nevyráběl, tu kombinaci jsem si hned zamilovala. Dál mám pak ráda Někdo to rád slané, Vanilkový rohlíček a samozřejmě i klasiku – arašídové máslo. Na vašich máslech oceňuji to, že používáte pouze kvalitní suroviny a složení je čisté. Másla používám nejčastěji na ovesné kaše, do jogurtu, tvarohu s ovocem.

Dříve se na tuky házelo dost špíny :D dnes už se naopak ví, že zdravé tuky jsou pro fungování organismu nezbytné. Vy děláte mimo jiné trenérku a koučku – setkáváte se ještě i dnes s tím, že by klienti měli z tuků fobii a kupovali jenom odtučněné věci? Co je podle Vás obecně největší stravovací chybou v současné populaci?

Setkávám se s tím bohužel denně, a to nejen ohledně tuků, ale spousta lidí se stále bojí i sacharidů.

Největší chybou je především nedostatečná informovanost o zdravé stravě. Jsem za to, že by se tyto věci měly probírat i na školách dopodrobna, pak si lidé přečtou článek na internetu a drží se mýtů.

Mezi konkrétní stravovací chyby, které vídám u svých klientů, patří rozhodně velké množství zpracovaných potravin, ochucených nápojů a džusů. U žen to mnohdy bývá nedostatečný příjem a společně se pak snažíme nastartovat metabolismus.

Kde se dneska vidíte po závodech – chcete být trenérkou, poradkyní nebo závodnicí na profesionální úrovni?

Tak nějak vše v jednom. Ráda bych spojila práci trénerky (jak osobní tak i on-line) se závoděním – jednou snad i na profesionální úrovni, cíle mám velké, ale všechno postupně a hlavně si užívat tu cestu :-)


Na Vašem Instagramu jsem si všimla, že jste prošla proměnou z blondýnky na černovlásku, ale mě teď zajímá jiná barva :-) – už víte, jakou barvu budou mít plavky na Váš velký soutěžní den?

Bývala jsem brunetka, černá barva se mi ale tak zalíbila, že u ní asi chvilku zůstanu.

Plavky mám aktuálně dvoje, jedny červené, druhé červeno oranžové s přechodem. Zrovna dnes jsme ale zjistili, že mi jedny z nich nesedí, takže uvidím, zda ještě nebudu shánět další. V tom případě bych volila jinou barvu než červenou a plavky bych mezi soutěžemi prostřídala :-)

Tak budeme věřit, že Vám tyto barvy přinesou štěstí. Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)!!!

Mockrát děkuji, jak Vám za rozhovor, tak i čtenářům! 

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás