Víkendový rozhovor - Andrea Hrečková a Bezhladoveni.cz

Ať už jste kulturista v přípravě nebo maminka na mateřské, ať s našimi máslíčky hubnete, nabíráte nebo pečete na zakázku - láska ke kvalitnímu jídlu nás spojuje všechny:)

V posledním předvánočním rozhovoru si představíme naši zákaznici, milovnici zdravého jídla, studentku a redaktorku internetového magazínu Bezhladoveni.cz Andreu Hrečkovou. Proč je jí dobře na veganské stravě, jak hodnotí nabídku potravin v Česku a jak Vám projekt Bezhladoveni.cz pomůže s hubnutím? Čtěte a dozvíte se!

1. Dobrý den, Andreo. První otázka na Vás bude tradiční - kolik je Vám let, odkud jste a jak jste se dostala ke zdravému jídlu, k oříškovým máslům a k tomu všem okolo?  

Dobrý den Vám i Vašim čtenářům. Je mi 25 let a pocházím z Prahy, kde také momentálně bydlím a studuji. Ke zdravému způsobu stravování jsem došla postupnými krůčky, kterým předcházela řada pokusů a omylů, což zpětně vnímám jako pozitivní, jelikož chybami se člověk učí.

Ořechová másla jsem si zamilovala již na počátku své snahy začít zdravě jíst, tedy cca před 9 lety. Od té doby je pravidelně zařazuji do jídelníčku, a to kvůli jejich nutričním hodnotám a božské chuti. 

2. Váš projekt BezHladoveni.cz je neuvěřitelně nabitý informacemi – najdeme na něm recepty, články i recenze, zároveň „průvodce hubnutím ve Vašem městě“, různé kalkulačky, odkazy na cvičení,.. Dá se nějak ve zkratce říci, co je jeho hlavním cílem? Komu je hlavně určen, za čím by na něj čtenáři měli především chodit a na co se mohou těšit :)?

Naším cílem je pomoci čtenářům se změnou životního stylu, respektive s hubnutím. Usnadnit jim jejich cestu za zdravějším já. Proto se je snažíme inspirovat nejenom vzorovými jídelníčky, zdravými recepty, ale také příběhy lidí, kterým se změna podařila. Zároveň naše čtenáře edukujeme, aby věděli, co je pro jejich tělo dobré a co nikoli.

3. O jakou sekci magazínu se staráte Vy a co Vás na této práci nejvíce baví? Kolik je vás vlastně v redakci a jaké máte plány do budoucna?

Co se mé pracovní náplně týče, věnuji se rešerši, správě obsahu a tvorbě receptů. Práce je pro mě přínosem v mnoha ohledech. V první řadě ji vnímám spíše jako svého koníčka, jelikož to, co dělám, mě baví a naplňuje.

Po obsahové stránce věci jde o témata, která mě upřímně zajímají. Nejen, že se v oboru tím pádem dennodenně vzdělávám, ale na některé odborné rady, tipy a vychytávky také sama dám.

Člověk by si myslel, že když se zdravou výživou zabývá roky, moc nových informací už se nedozví. Opak je ale pravdou. S nekonečným počtem diet, výživových směrů a trendů v oblasti fitness se máte pořád co učit. A to mi přijde fajn :)

V současnosti se na obsahu magazínu podílí 5 redaktorek. A jaké máme plány do budoucna? Rády bychom vylepšovaly naše recepty, pokračovaly ve tvorbě kuchařek (z nich jedna s názvem gojikucharka.cz už je na světě), ve spolupráci s úspěšnými blogerkami. Také bychom chtěly zapracovat na nových kalkulačkách a více se zaměřit na průvodce hubnutím v dalších městech ČR.

4. V dnešní době je snad každý týden populární nějaká jiná „dieta“ – jednou je to raw, poté paleo, vegetariánství, veganství, makrobiotika, výživa podle krevních skupin,.. Má podle Vás některý z těchto stylů větší přínos než ostatní? Které považujete za zdravé a které naopak za naprosto nesmyslné?

Na otázku, co je zdravé, Vám jednoznačně neodpovím. Pro každého z nás je zdravé, a tudíž správné, něco jiného. Každé tělo je jedinečný holistický systém, jež si zaslouží respekt, péči a lásku. Podstatné je své tělo plně vnímat a reagovat na signály, které k nám vysílá. Obecně je ale potřeba přistupovat k jídlu s rozumem a vyhýbat se jakýmkoli extrémům.

Mám-li však mluvit za sebe, funguji na čistě rostlinné stravě a s odstupem času mohu říci, že přejít na veganství bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. 

Tento komplexní životní styl, nikoli dieta, mé tělo ozdravil, dodal mu dříve postrádající energii, ale hlavně mě naučil vážit si sama sebe i druhých a také dal mému životu smysl, ať to zní jakkoli nadneseně.

5. Při dnešním kultu štíhlosti - hlídáte si každou kalorii a zrníčko rýže, počítáte jako mnoho našich zákazníků sacharidy a bílkoviny nebo si dobré jídlo prostě jen užíváte? Co ráda vaříte – hádám, že v MCDonaldu už byste si asi nepochutnala :)?

Jak už jsem uvedla v předchozí odpovědi, já osobně preferuji rostlinnou stravu. Díky ní nemusím jídlo vážit a vyplňovat svůj volný čas počítáním kalorií. Moje strava je sama o sobě dostatečně pestrá, nutričně vyvážená, a vzhledem k nižší energetické hodnotě pokrmů si můžu dovolit jíst opravdu velké porce, navíc bez obav, že přiberu.

 

Zároveň nemám problémy se zažíváním, což bych pravděpodobně měla v případě návštěv fastfoodů a podobných restauračních řetězců, čímž jsem Vám odpověděla na Vaši otázku.

V mých jídlech vždy figuruje dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semínek. Když mám potřebu si jídelníček zpestřit, sáhnu po sójových produktech, veganských sýrech nebo jogurtech. K oslazení volím pouze ovoce a ani se solí to nijak zvlášť nepřeháním.

Čas od času také zajdu do veganských restaurací, kde mimo jiné načerpávám inspiraci.

5. Co si myslíte o nabídce a kvalitě dnešních potravin? Je možné dnes nakupovat a jíst zdravě a nezbláznit se z toho – jinak řečeno, nestát se fanatikem, nestudovat složení každé žvýkačky a neobjíždět celé dny jen farmářské trhy a bioobchody? Jak velkou váhu by podle Vás měli lidé dávat tomu, co jedí?

Osobně jsem toho názoru, že lidé stravování v dnešní době příliš řeší. Jídlo by mělo být radostí a zážitkem, nikoli stresujícím podnětem či nepřítelem. Nakoupit zdravě a levně lze bez sebemenších problémů. Ostatně, na toto téma jsme publikovaly již několik článků.

Také spolupracujeme s mnohými e-shopy, na kterých lze většinu potravin nakoupit, naráz a za přijatelnou cenu.

Poznámka: Redakce Bezhladoveni.cz pro vás otestovala také naše vynikající másla! Jak to dopadlo? Přečtěte si ZDE :)

6. Co si myslíte o sociálních sítích – jsou podle vás reálné fotky a jídelníčky, které tam lidé dávají? Nezpůsobují zbytečný tlak především na mladé lidi, kteří pak mají pocit, že bez předražených fitness doplňků a vysekaného těla nemohou v dnešním světě vůbec existovat :)?

Sociální sítě, zrovna tak mediální prostředky, vnímám v tomto ohledu jako kámen úrazu. Ačkoli se ideály krásy neustále mění, většinou jsou za ně považovány ultra štíhlé modelky nebo fitness závodnice, a propagace jejich tělesných proporcí má, zejména na mladé lidi, obrovský vliv.

V důsledku reklam roste počet fitness maniaků, kteří svůj jídelníček staví na jednostranných dietách. Ve výsledků se někteří z nich potýkají se záchvatovým přejídáním a následným jojo efektem nebo v opačném případě s poruchou příjmu potravy. Tyto jedince navíc spojuje domněnka, že ke štíhlému, zdravě vypadajícímu tělu musejí dřít do úmoru a počítat si každičký gram na talíři.

Přitom cestou k úspěchu je zlatá střední cesta. Podstatnou roli zde hraje nutričně vyvážená strava, kterou je samozřejmě vhodné doplňovat každodenním pohybem, ale také odpočinkem důležitým pro celkovou regeneraci.

7. Je ještě něco, co byste chtěla doplnit nebo vzkázat našim čtenářům a zákazníkům?

Všem přeji hodně zdraví a radosti ze života, a Vám i rostoucí počet spokojených zákazníků :)

Děkuji za rozhovor a přeji hodně zdraví a úspěchů :-)

Zaujal Vás náš rozhovor? Rádi si popovídáme i s Vámi! Napište nám na nutspread@nutspread.cz a určitě se domluvíme :)

 

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás