Tloustne se po ořechovém másle?

Kokosovo-arašídové máslo.jpg

Milí zákazníci,

bojíte se tuků? Bojíte se oříškových másel? Zbytečně! Abychom rozptýlili některé Vaše obavy, symbolicky na Halloween - svátek duchů a strašidel - Vám přinášíme odpovědi na Vaše nejčastější otázky. Snad vám ulehčí rozhodování a budete mít jistotu, že jíte a kupujete opravdu to, co chcete.

Užívejte si krásných podzimních dnů a kdyby vás napadlo něco dalšího, určitě nás kontaktujte :)

Kde se dá najít složení a výživové informace o vašich máslech?

Složení najdete na všech etiketách, stejně jako na našich stránkách u každého výrobku – od kalorické hodnoty až po obsah některých vitamínů a minerálů.

Vaše másla chutnají neuvěřitelně sladce! Kolik cukru v nich je?

Ach, ten cukr! Podle řady médií jeden z největších jedů lidstva, že :)? Ať už souhlasíte nebo ne, jedno je jisté - naše oříškové krémy jsou tak dobré, že je v nich jakékoli sladidlo zbytečné. Oříškové krémy se třtinovým cukrem jsme měli v nabídce v našich začátcích - tedy v roce 2014 - postupně jsme je však z našeho sortimentu odstranili. Máme opravdu vynikající suroviny prvotřídní kvality suroviny a jejich výbornou chuť nechceme přebíjet cukrem ani náhradními sladidly.

V současné době (podzim 2022) tedy žádné slazené máslo nevyrábíme.

Přidaný cukr tak není v máslech samozřejmě žádný, veškeré sacharidy pocházejí pouze z přirozeného zdroje - z ořechů. 

Kolik je v oříškových máslech soli?

V současné době (podzim 2022) máme v nabídce 3 másla se solí: Někdo to rád slané, Velká čtyřka a Kešu a pistácie. Množství soli v těchto máslech je opravdu zanedbatelné - jde opravdu jenom o symbolickou špetku soli, která zvýrazní dokonalou chuť oříšků, ale zároveň je nepřebije. v němž je špetka soli. Ostatní naše másla sůl neobsahují. Takže se nebojte a vychutnejte si jejich neodolatelnou čistou chuť :-)

Chci si koupit kilové balení, nezkazí se mi doma? Jakou mají vaše másla trvanlivost?

Datum spotřeby neotevřených másel je určeno datem spotřeby výchozích surovin. Másla, která si zakoupíte na našem e-shopu, mají obvykle trvanlivost cca 6 měsíců. Nicméně ořechy nejsou potravinou podléhající rychlé zkáze, jde tedy hlavně o orientační datum minimální trvanlivosti, výrobky určitě nejsou po uplynutí této doby „zkažené“.

Jak mám oříškové máslo skladovat a uchovávat?

Otevřené máslo můžete skladovat při pokojové teplotě i v lednici. Doporučujeme vám je spotřebovat do 4 týdnů, v chladu však vydrží i několik měsíců. Důležité je zabránit přístupu vlhka do sklenice a používat vždy čisté lžičky, aby se zabránilo množení případných nežádoucích bakterií.

Proč je nahoře v té sklenici tolik oleje? Jde o přidaný tuk?

V žádném případě se nejedná o přidaný tuk - do našich krémů nepřidáváme vůbec nic. Olej vylisovaný z oříšků má ovšem tendenci oddělovat se od „sušiny“ a usazovat se na povrchu vašeho oříškového krému. Jde o normální jev, který navíc potravinu přirozeným způsobem konzervuje. Bez použití emulgátorů a dalších aditiv nejsme bohužel schopni tomuto zabránit - a jelikož másla plná chemie nechceme, věříme, že to pochopíte i Vy.

Máslo si ovšem před konzumací pořádně promíchejte, ať nejíte olej z povrchu samotný :-)

To kokosové máslo se nedá jíst. Proč je tak ztuhlé a tvrdé?

Kokosový tuk ztuhne už při teplotě 25 stupňů – stejně se chová i krém z něj vyrobený. Při vaření se vám rozpustí sám, chcete-li si jej namazat, jednoduše malé množství na chvíli zahřejte v mikrovlnné troubě nebo nad párou.

Proč vypadá to Kokosovo-makové máslo jako plíseň?

S kokosem je to opravdu složité, že :)? Zatímco jiná másla oddělují olej, kokosový tuk tuhne a "vločkovatí".

Při kontaktu s jinými máslíčky a složkami pak vytváří strukturu, která opravdu může připomínat plíseň. Opět však platí, co je napsáno výše: Jde o normální jev, který nemá vliv na chuťové ani nutriční vlastnosti másla. Bez použití emulgátorů a dalších aditiv nejsme bohužel schopni tomuto zabránit - a jelikož másla plná chemie nechceme, věříme, že to pochopíte i Vy.

Při vaření se krém rozpustí sám, chcete-li si jej namazat, jednoduše malé množství na chvíli zahřejte v mikrovlnné troubě nebo nad párou. Takto okamžitě zjistíte, že máslo v žádném případě zkažené ani plesnivé není - věřte nám, to byste na jeho chuti poznali :-)

Jsou vaše oříškové krémy raw (syrové, vitariánské, živé)?

Raw je Kokosové máslo Nutspread, kokosové máslo s kakaem, kokosovo-makové máslo a máslo z para ořechů. Ostatní krémy obsahují i šetrně nasucho pražené oříšky.

Přidáváte do másel palmový nebo jiný olej?

Jak již vyplývá z otázky výše, nepřidáváme :) Všechna naše másla jsou pouze 100% z ořechů. Případné další látky, jako kakao nebo koření, jsou vždy uvedeny ve složení na obale.

Másla mi chutnají, ale nevím, s čím je jíst. Jak ještě se dají využít?

Podívejte se do naší sekce Recepty, kde najdete způsoby využití, které by vás možná nenapadly. Zkoušejte a experimentuje – překvapivě dobře chutnají másla se zeleninou nebo luštěninami, arašídová i kokosová omáčka je výborná pod maso, vlašský ořech se hodí k sýrům a lískový zase do čehokoliv sladkého. Zkuste různé druhy pečiva nebo krekrů, ne na každém chlebu chuť másla opravdu vynikne, nicméně až si najdete to své, těžko se toho budete chtít někdy vzdát :)

Chci ochutnat/věnovat někomu vaše máslo poprvé a nevím, jaké zvolit. Poradíte mi?

Těžká otázka! Všechna másla jsou vynikající, stoprocentní chuť čistých ořechů ovšem může být pro někoho hodně intenzivní a zpočátku možná nezvyklá. Nečekejte od máslíček, že budou chutnat jako nutella nebo "oříšková" zmrzlina plná cukru a umělých aromat. Másla jsou jiná - jsou OŘECHOVÁ :) Pokud si sladíte např. čaj a kávu a kupujete si běžné sladkosti z obchodu, zkuste to zpočátku s krémy, které mají přirozeně sladkou chuť: Kokosové, Kešu, Trio, Kokosové s kakaem, Kokosovo-makové, Mandlové s perníkem, Dvoubarevné nebo Oříšková čokoláda. 


Pokud sladíte málo nebo vůbec, preferujete přirozenou chuť potravin a ořechy opravdu milujete, určitě vám budou chutnat i méně obvyklé druhy - máslo z vlašských ořechů, pistáciové, Sezamové Trio nebo Kešu s kávou.

Vynikající a chuťově neutrální je pak mandlové máslo, s tím nemůžete v podstatě nikdy nic zkazit. 

Které z vašich másel je nejlepší?

Na to si určitě rádi najdete odpověď sami :) Všeobecně se dá říct, že tuk je nosičem dobré chuti potravin a tuku mají ořechy opravdu hodně. Proto jsou všechny naše krémy tak lahodné a rozplývají se na jazyku. S čímž souvisí i další otázka..

Je to vůbec zdravé, když je to tak tučné?

Ano, je. Nízkotučné diety byly hitem někdy v 80. letech minulého století, dnes už se naštěstí ví, že samotným omezováním tuků ve stravě prostě nezhubnete. Tuk snižuje glykemický index jídla, což znamená, že vás pokrm zasytí na delší dobu – určitě jste si všimli, že když si přidáte do kaše ořechové máslo, nemáte hlad celé dopoledne. Oříšky navíc obsahují celou řadu minerálů, podporují růst vlasů a nehtů, nervovou činnost.. Vyjmenovávat všechny jejich dobré vlastnosti by zkrátka vydalo na celý další článek :)

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás